Лелеци во текстилната и кожарската идустрија која вработува 40.000 луѓе

Објавил: admin@magazin | 16 јуни, 2018 10:04

Славески: Мерките на владата доживеаа крах

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во вечерашната емисија Топ Тема на телевизија Телма гостуваа актуелниот вице премиер Кочо Анѓушев и поранешниот министер за финансии Трајко Славески. Имено во емисијата се зборуваше за економија и за поразителните политики кои ги води владата на Република Македонија која доживеа дебакл на економски план после сите очекувања од огромен раст во првиот квартал од 2018 година.

Таа според податоците од Државниот завод за статистика растот на БДП изнесува катастрофални 0,1 што е најлош во регионот и Европа. Исто така поранешниот министер за финансии Трајко Славески ги коментираше мерките на актуелната влада посебно во кожарската и текстилната идустрија за пораст на минималната плата и ги окарактеризира како неуспешни поради фактот дека не донесоа никакви конкретни позитивни резултати.

– Концептот за растот на платите промовиран од министерот Тевдовси доживеја крах истакна Славески .

Славески дипломирал на Економскиот факултет во Скопје во 1983 година, а магистрирал и докторирал на истиот факултет во 1988 и 1997 год., респективно. Постдипломските студии ги завршил на Калифорнискиот државен Универзитет во Чико, САД (1986 – 1987 год.) и на Универзитетот Харвард (1989 – 1990 год.). Во март 2003 година бил избран во звањето вонреден професор за предметите Макроекономија и Државна регулација.
Славески бил визитинг професор на Државниот Универзитет во Аризона во 1997 год. Од 1999 год., предавал на последипломскиот студиум „South Easteren European Studies“ на Националниот и каподистриски Универзитет во Атина, Грција.

Поранешниот министер и професор објасни дека со покачувањето на минималната плата се предизвика притисок на повисоките плати и дека веќе има жалби од оваа мерка од повеќето стопанственици.

– Лелелците во текстилната и кожарската индустрија која вработува повеќе д 40.000 луѓе докажуваат дека целиот концепт доживеа неуспех.

Трајко Славевски кажа дека владата не донесе добри закони и тие се покажаа дека не функционираат во пракса. Целокупната економска политика не е добро обмислена и затоа Македонија доживеа катастрофални економски резултати во првиот квартал.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Министерот посочи дека тековните трансфери и субвенции се планирани на ниво од 204,5 милијарди денари, односно повеќе за 7,8 отсто или за околу 14,7 милијарди денари.

Бесими: Предлог буџетот за 2023 година се темели на цврстата определба за одржување на макроекономската стабилност

Предлог буџетот за 2023 година со сеопфатен план е насочен кон ублажување на последиците...

-Во делот на тој импут, тоа што моментално го имаат е двојно пониска и согласно таа формулација најверојатно ќе бидат намалени цените на финалните производи.

Бектеши: Најверојатно ќе бидат намалени цените на производите

Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска информира дека во формулација на...

Со овој сет антикризни мерки по 3.000 денари месечно во нареднте четири месеци ќе добиваат лица кои користат право на социјална сигурност, лица кои го користат правото за попреченост, родители на децата со попреченост до 26 годишна возраст кои користат право на посебен додаток, лицата со попреченост кои користат право за

Помош од три илјади денари за социјално загрозените граѓани во следните четири месеци

Финансиска помош ќе има сите ранливи категории граѓани и за пензионерите. Олеснување...