Според Славески, министерот за здравство Филипче треба да го следи примерот на австрискиот колега.

Објавил: Перо Милчин | 14 април, 2021 15:42

Славески: Се направија многу грешки и Филипче треба да си даде оставка како неговиот австриски колега

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

ВМРО-ДПМНЕ одамна кажа дека ќе направи се за да се реализира петтиот пакет мерки. Има индустрии кои се многу погодени и треба се размислува и за дополнителна помош во некои индустрии како текстилната, рече професор Трајко Славески, член на Извршниот комитет на ВМРО- ДПМНЕ на гостувањето во централниот Дневник на телевизија Сител.

Секогаш треба да ја гледаме локомотивата а тоа се извозно ориентираните сектори. Требаше многу посериозна стратегија не само за економијата туку и за здарвството. Се беше водено од политиката гледано низ призма на избори, на попис“, рече Славески.

Според Славески, министерот за здравство Филипче треба да го следи примерот на австрискиот колега.

„Тој треба да замине од функцијата, а на негово место да дојде нова посвежа личност, затоа што се направени огромни грешки досега“, рече Славески.

Тој се осврна и на концептот на прогресивен данок.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Со ставот на Гошев се согласува и екс-оратеничката Ивана Туфегчиќ. За неа, „пркосот е одраз на принципиелност и интегритет а пораката на премиерот, промовирање на сервилност“.

Ако СДСМ е вистинска партија, треба да го одбрани Стојко Пауновски, смета Петар Гошев

Пркосот е одраз  на принципиелност и интегритет а пораката на премиерот, промовирање...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва изјави дека истрагата за случајот „Двојник“ во врска со злоупотребите при издавање на пасоши, ќе се прошири, без разлика дали се работи за структури во МВР или надвор, и без разлика колку високо ќе се дојде во хиерархијата на полицијата.

Спасовски: Истрагата за „Двојник“ ќе се прошири, нема толеранција за никого

Вечерва во „Само вистина“ гостин беше министерот Оливер Спасовски. Министерот за...

Канал 5 останува отворен за сите политички и општествени чинители како во своите Вести така и во останатите мега успешни информативни проекти „Само Вистина“, и „Само Интервју“.

Рашковски прифати, па откажа гостување во „Само Вистина“ и „Само Интервју“

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, иако првично прифати, го...