Директорот на дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, Стојан Славески со втор обид да купи џип вреден 20.000 евра за кој инсистира дека е најповолен за него

Објавил: Мартин Попоски | 21 ноември, 2018 12:28

Славески со народни пари ќе купува џип вреден 20.000 евра

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Директорот на Дирекцијата за безбедност на класифицирани информации, Стојан Славески, одлучил дека за да ги врши своите службени обврски, морал да се вози во џип кој што не смее да биде поефтин од 20.000 евра.

Од извори од Дирекцијата, неофицијално дознаваме дека директорот вршел притисок врз претседателот и членовите на Комисијата за јавни набавки, како знаат и умеат да ја направат спецификацијата за набавка на ново возило да одговара на еден модел на џип, кој на Славески најмногу му се допаѓал, а тоа е “Hyundai Tucson”.

Исто така, се дознава дека првиот обид за набавка на вакво возило пропаднал, бидејќи членовите на Комисијата за јавни набавки во Дирекцијата во последен момент сфатиле дека не сакаат да ризикуваат заради комодитетот на директорот, па поради “технички” причини во последен момент е поништен конкурсот.

Но во втор обид, тие добиле јасни инструкции дека возилото кое ќе се купи мора да биде “Hyundai Tucson”, и ништо друго.

Славески притоа важи за кадар близок на Шекеринска, и стана познат на јавноста кога незакоснки вработуваше лица во ДБКИ без безбедносни сертификати, а и издаваше сертификати на безбедносно сомнителни лица.

Колку за потсетување за едно такво инсистирање за набавка на возило Мерцедес со затворска казна се здобија три лица, премиер, министер за внатрешни работи и помошник министер.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.