Режисерите, снимателите и главната протагонистка Атиџе на дневна основа се селат од континент на континент, со цел да подигнат некоја нова награда и да бидат поблиску до публиката низ целиот свет.

Објавил: Весна Петровска | 18 јануари, 2020 13:13

Славната холивудска актерка Џејми Ли Кертис за Медена земја: Колку перфектен филм

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Славната холивудска актерка Џејми Ли Кертис на Твитер напиша дека е воодушевена од македонскиот документарен филм „Медена земја“.

– Колку перфектен филм за овој момент. „Медената земја“ е зачудувачка. Алчност. Семејство. Љубов. Чест. Природа. Упорност. Воодушевена сум – напиша Ли Кертис.

За потсетување, документарниот филм „Медена земја“ со добивањето на две номинации за Оскар – за најдобар документарец и за најдобар странски филм, направи историски исчекор на македонската кинематографија. Тука објавуваме претходно направен разговор со Љубомир Стефанов и Тамара Котевска, режисери, и Атиџе Муратова, главна протагонистка во „Медена земја“.

Светската премиера на документарниот филм „Медена земја“ се случи на 28 јануари 2019 година на 38. Фестивал на независни филмови „Санденс“, а по освојувањето на три награди на фестивалот, меѓу кои и Главната награда од жирито за најдобар светски документарен филм, филмската екипа што го направи документарецот и главната протагонистка доживејаа комплетен пресврт во нивниот животен ритам. Филмот веќе е прикажан на голем број филмски фестивали низ целиот свет, а во еден период се прикажуваше во 36 киносали во САД. Режисерите, снимателите и главната протагонистка Атиџе на дневна основа се селат од континент на континент, со цел да подигнат некоја нова награда и да бидат поблиску до публиката низ целиот свет.

Продуцент и монтажер на документарниот филм „Медена земја“ е Атанас Георгиев, сниматели се Фејми Даут и Самир Љума, музиката ја направија членовите на групата „Фолтин“, а како музички супервизор се јавува Рана Еид од „ДБ Студиос“ (DB Studios) од Бејрут. Документарецот е во продукција на „Аполо медиа“ и „Трис филмс“, а поддржан е од Агенцијата за филм на Северна Македонија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

Музичката наобразба ја започнува во нижото музичко училиште на 6 годишна возраст, продолжува во Средното музичко училиште, дипломира на Факултетот за музичка уметност во Скопје на отсекот виолина во 2004 година и магистрира во 2011 година на отсекот „Музичка теорија и педагогија“ оддел „Методика на музичка настава“.

Андријана Јаневска ќе ја претставува Македонија во проект за Гинисовата книга на рекорди!

Познатата македонска пејачка Андријана Јаневска ја израдува македонската јавностсо...

Актерката Весна Шипчиќ зад себе има одлична актерска кариера, а многумина се в вљубија во неа преку филмската серија „Жикина Династија“ во која ја играше Елса, блиска пријателка на Жика.

ГЛУМЕШЕ ЕЛЗА ВО ЖИКИНА ДИНАСТИЈА, а еве како изгледа по ТРИ ДЕЦЕНИИ(ФОТО)

Актерката Весна Шипчиќ зад себе има одлична актерска кариера, а многумина се в вљубија...

Се чини дека Цуца ја најде својата сродна душа и се омажи, а објави фотографија на која позира во прекрасна елегантна венчаница. Сепак, пејачката не напиша ништо покрај фотографијата, додека можноста за коментар беше исклучена, а не наведе ниту кој е авторот на фотографијата.

СЕ ОМАЖИ ЉУБОВНИЦАТА НА ШАБАН: Цуца го заборави кралот на народната музика и облече венчаница!

Пејачката Ивона Неговановиќ Цуца на својот Инстаграм профил објави фотографија на...