Вкусен колач за вашето семејство!

Објавил: admin@magazin | 31 март, 2020 22:06

Сладок леб од компири со цимет и какао: Ваков вкусен доручек никогаш не сте пробале!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Прекрасен опоен мирис ќе се шири низ вашиот дом додека се пече овој леб-колач.

Рецептот носи име Сладок леб, а секако може да се спрема и како погача. Идеален е за изненадување на вашите пријатели и семејството.

Сладок леб за доручек спремен за вашите пријатели и семејство. Вкусен и неодолив спремен за секоја трпеза.

Состојки:

500 гр брашно
1 варен компир со средна големина
7 гр сув квасец
100 шеќер
1 ванилин шеќер
1 жолчка
200 мл млеко
100 мл масло

Подготовка:

Во сад измешајте брашно, сушен квасе и ситно сецкан компир, шеќер и ванилин шеќер, а потоа додајте ја жолчката.
Истурете во топло млеко и масло и месете мазно тесто.
Покријте со крпа и оставете да се крене еден час на топло место.
Изматете го тестото и премачкајте го врвот со малку стопен и ладен путер.
Во сад измешајте цимет, шеќер и какао, пробајте и посипете по целата површина, освен краевите.
Завиткајте или преклопете го слојот по слој.
Префрлете се во подмачкан калап, покријте го со крпа и оставете да отстои уште 20 минути.
Пред печење, премачкајте со мешавина од жолчки и млеко, а потоа печете околу половина час во рерна загреана на 180 Целзиусови.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.