Превкусни кифли со џем.

Објавил: Сара Фемина | 15 јуни, 2019 23:11

Слатки кифли со џем од сливи: Десерт од детството

Фото/Текст извор: ©готви.мк

Кога еднаш ќе го направите овој рецепт, постојано ќе се навраќате.

Еден од рецептите кои едноставно морате да ги пробате! Овие преслатки кифли се најубавото нешто што ќе го вкусите.

Кифли полнети со џем од сливи, кајсии или праски. Одличен десерт за вашите гости.

Состав:

600 гр глатко брашно
3 дл масло
1 дл бело вино
прашок за печиво
1 дл минерална вода
1 јогурт
сол по желба
100 гр џем од сливи

100 гр џем од сливи

Начин на подготовка:

Развлечете го тестото на дебелина од 4 мм, исечете на триаголници, наполнете со лажичка џем и обликувајте кифлички.
Ставете ги во длабока тепсија, премачкајте со јајце и печете на 180 степени околу 20 минути додека не поруменат.
Извадете ги од рерна и покријте ги со крпа додека се ладат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.