Вкусен рецепт за мафини.

Објавил: admin@magazin | 12 март, 2020 23:49

СЛАТКИ МАФИНИ СО ЛИМОН: Едноставни за подготовка- прсти ќе излижете!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Слатките мафини со лимон се обожаваат во секој дом.

Направете вкусни мафини со лимон и изненадете го вашето семејство и пријатели со овој вкусен десерт. 

Состојки:

130 гр шеќер
1 лимон (сок и кора)
250 гр брашно
2 лажички прашок за пециво
1/4 лажичка сода бикарбона
1/4 лажичка сол
180 гр грчки јогурт
2 јајца
1 лажичка екстракт од ванила
100 гр стопен и ладен путер
2 лажици семе од афион
Глазура од лимон:
250 гр шеќер во прав
2-3 лажици сок од лимон

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 190 степени. 
Во голем сад измешајте заедно кора од шеќер и лимон. Потоа заедно брашно, прашок за пециво, сода бикарбона и сол.Во друг сад измешајте јогурт, јајца, екстракт од ванила, сок од лимон и стопен путер.

Додајте ги влажните состојки во сувите состојки и нежно промешајте. Тестото треба да биде густо.

Додадете семки од афион, повторно промешајте, а потоа поделете рамномерно во калапи за мафини. Печете 16 до 18 минути.
Измешајте го шеќерот во прав и сокот од лимон, ставете ги на оган и почекајте да зоврие смесата. Раширете ја мазната глазура над топлите мафини.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.