До крајот на денов во нашата држава ќе имаме претежно сончево и топло време.

Објавил: Стојче Бушин | 12 март, 2020 9:52

СЛЕДИ ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Повторно дожд и снег во земјава

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

До крајот на денов во нашата држава ќе имаме претежно сончево и топло време. Ќе дува слаб ветер од променлив правец, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 22 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно сончево и топло. Ќе дува слаб ветер од променлив правец, максималната дневна температура на воздухот ќе се искачи до околу 18 степени.

Потоа до сабота ќе се задржи стабилно, суво и натпросечно топло време. Максималните дневни температури на воздухот ќе бидат значително повисоки од нормалните, особено утре кога ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени.

Промена на времето ќе имаме во сабота навечер и во текот на ноќта кон недела како и во недела. Ќе има нови врнежи од дожд и снег на планините како и опаѓање на температурите на воздухот, врнежите ќе продолжат и во понеделник кога ќе има уште пониски температури на воздухот. Тогаш услови за врнежи од снег ќе има и на помала надморска височина а на повисоките места и на планините ќе се формира нова снежна покривка.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во Скопје и околината времето ќе биде облачно со врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако повремено има услови и за врнежи од дожд и снег

СНЕГ И ДОЖД ВО ЗЕМЈАВА: Детална временска прогноза!

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност....

Повеќе застапени врнежите ќе бидат во попладневните и во вечерните часови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, истиот повремено и тоа особено на север и долж Повардарието ќе засилува. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 17 степени.

ТОЛКУ ОД СОНЦЕТО: Наредните денови дожд и снег!

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремени локални...

Во Скопје и околината претпладнево ќе биде сончево, попладне локално ќе има повеќе облачност кога ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 16 степени.

Радувајте се денес на сонцето, од утре дожд и снег!

Во текот на претпладнево во државава времето ќе биде претежно сончево и релативно...

До крајот на денов во државава времето ќе биде променливо облачно со локални послаби врнежи од дожд а на планините од снег.

ДЕТАЛНА ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Следува покачување на температурите во Македонија!

До крајот на денов во државава времето ќе биде променливо облачно со локални послаби...