Ако може да им се верува на долгорочните прогнози, тогаш не чека блага зима со релативно малку снег, ако и тој воопшто падне.

Објавил: Весна Петровска | 12 ноември, 2019 16:34

Следниот месец ќе имаме снег – ваква зима не чека оваа година

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Метеролозите веќе ги најавија прогнозите за снег за оваа зима.

Ако може да им се верува на долгорочните прогнози, тогаш не чека блага зима со релативно малку снег, ако и тој воопшто падне.

AccuWeather предвидува дека првиот снег во Скопје може да се очекува на почетокот на наредниот месец но без некој посилен интензитет.

Услови за снежни врнежи според истите прогнози ќе се создадат во втората половина од декемри но најавите се дека новогодишната ноќ нема да биде студена и наместо снег, ќе врне дожд.
Високите температури кои што не следат од почетокот на есента како да најавуваат дека натпросечно топло време ќе имаме и во текот на целата зима.

Услови за снег во Скопје идниот месец, каква зима не чека оваа година

Прогнозите велат дека до крајот на ноември нема да има утрински температури во минус по котлините а дневните само во последната недела од месецов ќе се спуштат под 10 степени.

Во споредба со повеќегодишниот просек, тоа е за околу 2 степени потопло.

Веќе во декември најавите се дека ќе се вратиме околу просечната повеќегодишна температура. Со почетокот на последниот месец во годината се очекува и првиот мраз во градовите. Во текот на целиот декември ќе имаме студени утра со температури од минус 5 до минус 10 степени, а дневните ќе се искачуваат само до 2 или 3 степени над нулата.

Студ не се очекува да донесе ниту јануари. На стартот од наредната година се очекуваат врнежи од дожд и температури кои кон средината на јануари наутро ќе се спуштаат до минус 5 а во текот на денот околу нула степени.

Метеоролозите велат дека е многу тешко да се направи прецизна прогноза на долг рок, но ваквите предвидувања можат да дадат насока за тоа какви услови не очекуваат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Температурите на воздухот ќе бидат за пет до шест степени пониски во однос на оние кои ги имавме до вчера и ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 30 степени, во најтоплите предели истите има услови да се искачат до околу 33 степени.

Детална временска прогноза: Од денес пониски температури и северен ветер

Денес времето ќе биде сончево и малку посвежо за развика од изминатите денови со мала...

Освежување на времето ќе има утре доцна попладне и навечер кога ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

РЕКОРДНИ ТЕМПЕРАТУРИ: За викендот температурата и до 36 степени!

За време на овој викенд времето во државава ќе биде сончево и топло со умерена локална...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 31 степен!

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Времето денеска: Сончево и топло со мала локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе...