Тој изјави дека Македонија нема да се предаде пред приказните на Заев и нема да му поминат поделбите, Македонија ќе победи на овие избори и на народот му е доста од разочарувања.

Објавил: Рејхан Бајрами | 12 октомври, 2021 3:31

Следно што Заев и СДСМ планираат е бришење на историјата, а народот на овие избори тоа не смее да го дозволи, вели Мицкоски

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашниот митинг во Прилеп истакна дека Заев денеска зборува за 11 Октомври, само затоа што има избори, а во реалноста тргува со историјата, со антифашистичкото наследство и брише бугарски од плочите од НОБ и затоа му порача дека Македонија нема да се предаде и дека доаѓа крајот на поделбите кои Заев ги креира.

– Кога нема избори, тој тргува со светите работи на овој народ, меѓу кој е и нашето антифашистичко наследство. Тој кога не се избори, самиот си кажува дека Бугарите овде за втората светска војна не биле фашисти туку биле администратори. Ќе го бришел од плочите од НОБ бугарски. Ќе ја брише историјата каде нашиот идентитет е зацртан. Почнува со едно и на крај остануваме без се. Така работи Заев! Ветува едно, а во реалност го прави спротивното, истакна Мицкоски.

Тој изјави дека Македонија нема да се предаде пред приказните на Заев и нема да му поминат поделбите, Македонија ќе победи на овие избори и на народот му е доста од разочарувања.

– Антифашистичката борба, илинденците, оние светли моменти од македонската историја не потсетуваат дека не смееме да паднеме во апатија, дека не смееме да се откажеме од борбата за подобро. Овие моменти од македонската историја ни велат дека е време да станеме пак во борба за повисоки вредности, за држава каква што заслужуваме. Оваа Влада не научи дека не живееме во минатото, дека кај овој народ не поминува плашењето од минатото. Овој народ нема страв, овој народ виде дека полоша од оваа Влада сме немале, рече Мицкоски.

Мицкоски нагласи дека овој народ не признава порази и знае да се избори во она во што верува и дека историјата не учи на големи победи и не учи да не ги повторуваме истите грешки и затоа Зоран Заев знае дека е минато.

– Нема страв овој народ! Овој народ има желба за промени! Овој народ е горд народ и достоинството никој не може да му го земе! Време е за нова иднината! Иднина што сите заедно ќе ја создадаме, изјави Мицкоски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Во четврток, 14 октомври 2021 година, во Малме, претседателот Пендаровски ќе оствари средба со премиерот на Кралството Шведска, Стефан Лофвен, додека во Гетеборг ќе оствари средба со претставници на Македонскиот сојуз во Шведска.

Пендаровски во работна посета на Шведска

Претседателот Стево Пендаровски, од денеска – 13 октомври 2021 година, среда, ќе престојува...

После министер за одбрана Албанец, после министер за надворешни работи Албанец, по претседател на Собрание Албанец, на следните парламентарни избори последните 100 дена влегуваме со премиер Албанец. Наредно е претседател на држава да биде Албанец“, истакна Ахмети.

Ахмети од Чаир: Наредно е претседател на држава да биде Албанец

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Чаир на партиски митинг, најави рушење на нова барикада. После...

На Могилата на непобедените е предвидена свечена празнична програма и обраќања на претседателот на државата, Стево Пендаровски, на градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски и на претседателот на Општинскиот одбор на борците од Прилеп, Круме Соколоски.

Празникот ќе биде одбележан и во Скопје и во Куманово.

Осумдесет години од Денот на народното востание – 11 Октомври

Осумдесет години од денот кога беше означен почетокот на Народно-ослободителната...

Програмските содржини од централната манифестација, во организација на Владата на Република Македонија и Општина Прилеп започнуваат денеска со свечен почеток на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ во градот херој Прилеп во 18:00 часот.

Република Македонија денеска и утре го чествува 80 годишниот јубилеј – Денот на народното востание – 11 Октомври

Република Македонија денеска и утре го чествува државниот празник 11 Октомври – Ден...