Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 28 степени.

Објавил: Сара Фемина | 2 јуни, 2021 9:25

СЛЕДУВААТ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ СО СТАБИЛНО, СУВО И ТОПЛО ВРЕМЕ – ОД НЕДЕЛА НОВО ДЕСТАБИЛИЗИРАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од денес до сабота времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен и од северозападен правец и истиот особено Долж Повардарието повремено ќе засилува.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 28 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец и истиот повремено ќе засилува. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 27 степени.

Потоа од недела попладне се очекува ново дестабилизирање на времето проследено со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Температурите ќе бележат тенденција на мало опаѓање.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Температурите ќе бележат тенденција на пад и тоа поради влијанието на постудената воздушна маса од север, и од денеска па натаму максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 18 степени.

СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА СТУДЕНИЛО, ОСОБЕНО НАУТРО И ВО ТЕКОТ НА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА

Од денес ќе имаме нешто пониски температури, а исто така ќе дува и умерен, повремено...

Кон крајот на денов и во вечерните часови, Долж Повардарието ќе започне да дува засилен северен ветер, со што од север ќе започне да се спушта постудена воздушна маса.

СПРЕМЕТЕ СЕ ЗА СТУДЕНИЛО, ОСОБЕНО НАУТРО И ВО ТЕКОТ НА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло...