Максималните дневни температури денес ќе бидат нешто пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 12 степени, додека во следните денови ќе бидат во пораст и за време на викендот ќе сде искачуваат во интервалот од 12 до 18 степени.

Објавил: Сара Фемина | 11 март, 2021 7:58

СЛЕДУВА СТАБИЛИЗАЦИЈА НА ВРЕМЕТО – ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ ТЕМПЕРАТУРИТЕ ВО ПОРАСТ, ДЕТАЛИ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од денес до недела времето во Македонија ќе биде претежно стабилно, суво и сончево, повремено со умерена локална облачност.

Денес сеуште ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец кој во текот на денот ќе слабее.

Максималните дневни температури денес ќе бидат нешто пониски и ќе се искачуваат во интервалот од 4 до 12 степени, додека во следните денови ќе бидат во пораст и за време на викендот ќе сде искачуваат во интервалот од 12 до 18 степени.

Нов влажен бран инови врнежи од дожд, а на планините од снег ќе има во понеделник.

Во Скопје и околината денес, како и во следните неколку денови времето ќе биде претежно стабилно, суво и сончево, повремено со умерена локална облачност. Денес сеуште ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец кој во текот на денот ќе слабее. Максималната температура денес ќе се искачи до околу 8 степени, додека во текот на следните денови истите ќе бележат тенденција на пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 11 до 16 степени. Во понеделник повторно ќе има услови за повремени врнежи од дожд.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, додека температурите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 степени!

ПРОДОЛЖУВА ТОПЛОТО ПРОЛЕТНО ВРЕМЕ – ОД СРЕДА ПОПЛАДНЕ УСЛОВИ ЗА ЛОКАЛНА НЕСТАБИЛНОСТ

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе...

Повремено ќе има нешто повеќе облачност а особено во сабота ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

СТАБИЛНО И ТОПЛО ВРЕМЕ – ЗА ВИКЕНДОТ СЕВЕРЕН ВЕТЕР И МАЛ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ

Денес, како и во следните денови продолжува периодот на претежно стабилно, суво и сончево...

Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од западен и од југозападен правец. Температурите ќе се движат во интервалот од 18 до 26 степени.

ПРОДОЛЖУВА ПРЕТЕЖНО СТАБИЛНОТО И ТОПЛО ВРЕМЕ – МАЛ ПАД НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ

Денес времето ќе биде умерено, локално и позначително облачно а ќе има услови и за...

Повремено и локално ќе има нешто повеќе облачност а само утре ќе има услови за локален краткотраен дожд и ретка појава на грмежи.

НАЈНОВИ МЕТЕО ИНФОРМАЦИИ: ПРОДОЛЖУВААТ РЕЛАТИВНО ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ

Продолжува периодот на претежно стабилно, суво и релативно топло време. Односно времето...