Воздухопловите донесоа опрема за здравствениот систем и српските граѓани да се борат со короната на вирусот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 25 март, 2020 18:27

СЛЕТА 4-ОТ АВИОН СО БЕСПЛАТНА ПОМОШ ЗА СРБИЈА: Српските авиони полни со опрема слетаа од Кина!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Авиони „Ер Србија“ Ербас „Ербас А330“ од Шангај слета во 14:30 часот на белградскиот аеродром „Никола Тесла“, со хуманитарна помош од Кина до Република Србија.

Воздухопловите донесоа опрема за здравствениот систем и српските граѓани да се борат со короната на вирусот.

Минатата сабота авионите на „Ер Србија“ пристигнаа на белградскиот аеродром со експерти и медицинска помош од Кина, а се планира уште шест од вкупно 10 авиони да испорачаат помош од таа земја.

Воздухопловите донесоа опрема за здравствениот систем и српските граѓани да се борат со короната на вирусот.

Додека Еербас А-330 синоќа летал за Белград, друг авион на „Ер Србија“, ербас А320 заминал вчера утро во 6.15 часот за Шангај за втора рунда помош.

Пакетите на кои пишува „челични пријатели, споделуваат добро и зло“ вклучуваат маски, нараквици, заштитна опрема и што е најважно, шест врвни епидемиолози од областа Вухан во Кина, најпогодени од вирусот корона, пристигнаа во Србија.

Српскиот претседател Александар Вучиќ му се заблагодари на кинескиот претседател Си, на Комунистичката партија на Кина и кинескиот народ за медицинската помош што синоќа дојде во Србија.

При пристигнувањето на првиот авион од Кина, Вучиќ изјави на аеродромот „Никола Тесла“ дека целата медицинска опрема е бесплатна помош и голема поддршка од Кина.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од 4 јули е во сила вонредна состојба во Краљево поради влошената едемиолошка состојба, а Макан потенцира дека повеќето млади не ги почитуваат пропишаните мерки.

ДОКТОР ОД КРАЉЕВО ОЧАЕН: Кладилниците се полни, ова е голем епидемиолошки ризик

Секојдневно се влошува и се влошува ситуацијата во Краљево, вели директорот на Институтот...

Вработениот во службата за медиуми и информации на германската влада е осомничен дека неколку години работел во египетската разузнавачка служба.

БЕРЛИН НА НОЗЕ: Во кабинетот на Меркел откриен шпион! Агентот неколку години работел за оваа странска земја!

Во кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел, откриено е лице кое со години...

Претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека чека судска одлука за прашањето за евентуална промена на статусот на Аја Софија и дека ќе постапи согласно него.

АЈА СОФИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНУВА ЏАМИЈА: Ердоган ја оствари својата замисла!

Државниот совет на Турција (повисок управен суд) и официјално го поништи решението...

Истражувачите од Универзитетот во Оксфорд ги разгледале евиденциите на пациентите на британската национална здравствена служба со цел да ги идентификуваат најголемите фактори на ризик. Според пишувњата на „Дејли Меј“, оваа студија  ги проучувала медицинските записи на 17,2 милиони луѓе и скоро 11.000 смртни случаи на коронавирус во Англија.

НАУКАТА ГО ДАДЕ ОДГОВОРОТ: ЕВЕ КОЈ ТИП НА ЛУЃЕ НАЈЧЕСТО УМИРААТ ОД КОРОНАВИРУС!

Афроамериканците над 65-годишна возраст и дијабетичарите имаат најголем ризик од смрт...