Преку ЕУ и билатерална соработка со поединечни земји членки на Унијата ние почувствувавме што значи европската солидарност и механизмите за помош, тогаш кога помошта е најпотребна.

Објавил: Стојче Бушин | 17 октомври, 2020 8:52

Словачка донира заштита опрема за нашите медицински работници

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Словачка донира заштита опрема за нашите медицински работници.

Преку ЕУ и билатерална соработка со поединечни земји членки на Унијата ние почувствувавме што значи европската солидарност и механизмите за помош, тогаш кога помошта е најпотребна.

Словачка донира заштита опрема за нашите медицински работници.

Од самиот почеток на ковид кризата добиваме медицинска опрема и материјали кои го зајакнаа нашиот здравствен систем, а до кои на почетокот на кризата многу тешко се стигнуваше, затоа што имаше дефицит насекаде во светот, вели министерот Филипче!

Огромна благодарност до амбасадорот на Словачка Хенрик Маркуш, амбасадорот на ЕУ Дејвид Гир, вицепремиерот Никола Димитров и директорот на Дирекцијата за заштита и спасување Аднан Џаферовски за помошта и поддршката која ја даваат во справување со ковид кризата, потенцираше тој!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Захариева потсети дека Бугарија го фокусираше својот прв период од ротирачкото претседателство со ЕУ во 2018 година на забрзаниот пристап на земјите од Западен Балкан во 27-члениот блок.

Захариева: С. Македонија да признае дека идентитетот и јазикот имаат бугарски корен

Северна Македонија мора да признае дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарски...

На Јавниот повик имаат право да учествуваат правни лица: здруженија на граѓани, конзорциум на организации, научни установи, фондации и други.

Изработка на Стратегија за млади на Град Скопје со акциски план за период 2021-2025!

Град Скопје објави Јавен повик за изработка на Стратегија за млади на Град Скопје со...

Бојан Јовановски пак беше осуден на деветгодишна затворска казна за случајот “Рекет”, а му се суди и за случајот “Меѓународен сојуз”.

Таткото на Боки 13, Миле Јовановски влезе во ШУТКА на издржување на затворската казна!

По 15 месеци поминати во притвор, вчера од истражниот затвор “Скопје” излезе Бојан...

Воздухопловот кој превезувал 40 лица од Србија и 20 лица од Македонија полета напладне од аеродромот во Карлсруе, потврди регионалниот совет.

Депортирани 20 македонски државјани со авион од Германија

60 лица пред два дена беа депортирани од Германија со  лет од аеродромот Баден кон...