Додека пак црногорската влада одлучи од денеска да ги затвори угостителските објекти во уште пет општини Будва, Цетиње, Колашин, Улцињ и Жабљак.

Објавил: Стојче Бушин | 19 октомври, 2020 7:23

Словенија денеска ќе прогласи состојба на епидемија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Словенечкиот премиер Јанез Јанша на Твитер објави дека в понеделник ќе биде прогласена 30-дневна епидемија, со построги мерки на национално ниво.

Додека пак црногорската влада одлучи од денеска да ги затвори угостителските објекти во уште пет општини Будва, Цетиње, Колашин, Улцињ и Жабљак.

Одлуката е донесена поради влошената епидемиолошка состојба со Ковид 19 во тие градови. Ќе биде воведен полициски час од 22 часот до 5 наутро. Дополнително

Во Европа се забележани вкупно 250.030 починати од Covid-19, на 7.366.028 заразени, според податоците кои ги сумирала AFP во неделата, од кои повеќе од две третини во Велика Британија каде има 43.646 почината и 722.409 заразени, во Италија со 36.543 починати и 414.241 зразени, во Шпанија со 33.775 починати и 936.560 заразени, во Франција со 33.392 починати и 866.197 заразени и во Русија со 24.187 починати и 1.399.334 заразени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

„Дедо Мраз да држи дистанца, редовно да ги мие рацете и носи маска кога е потребно“, се вели во соопштението на белгиската влада.

Белгиската влада му напиша на Дедо Мраз: Држете се на дистанца, мијте ги рацете и носете маска

Рестриктивните мерки ширум Европа доведоа до тоа владите на многу земји да даваат...

Исто така, се наведува дека Хрватска силно ги поддржува напорите на НАТО за одржување на безбедноста во Косово, како и во поширокиот регион, пренесува Косово на Интернет.

ХРВАТСКА ИСПРАЌА ХЕЛИКОПТЕРИ И АРМИЈА НА КОСОВО: Тие тврдат дека Косово и Метохија е стратешко прашање за нив!

Владата на Хрватска на седницата на 19 ноември го усвои Предлогот на Одлука за учество...