Генералното полициско одделение објави дека вработените добиле писма со закани по живот и безбедност до нивните домашни адреси. Писмата се запленети и покрената кривична постапка.

Објавил: Мирко Бачиќ | 5 декември, 2020 12:09

СЛОВАЧКИ ЕПИДЕМИОЛОЗИ ДОБИЈА ЗАКАНИ СО СМРТ: Експертите за корона веднаш добија полициска заштита!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Словенечката криминалистичка полиција доби извештаи за закани до вработените кои ја советуваа владата во врска со Ковид-19 и им обезбеди полициска заштита, соопшти полицијата.

Во изјавата објавена доцна синоќа, полицијата не прецизираше колку советници добиле заканувачки писма, ниту какви мерки биле воведени за нивна заштита, објави СТА.

Генералното полициско одделение објави дека вработените добиле писма со закани по живот и безбедност до нивните домашни адреси.

Писмата се запленети и покрената кривична постапка.

Во последните 24 часа, потврдено е присуство на коронавирус кај уште 2.429 лица во Словенија, што е трет рекорден дневен број на новоинфицирани лица.

Во последните 24 часа починале уште 57 пациенти или вкупно 1.547, објави агенцијата СТА. Бројот на моментално хоспитализирани е 1.285.

Од почетокот на пандемијата во Словенија, потврдени се вкупно 79.535 случаи на ковида-19.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...

Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Снежна бура ја погоди Америка: Вонредна состојба во Њујорк, издадени бројни предупредувања(ФОТО)

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот...

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти...