Д-р Предраг Кон, епидемиолог и член на експертскиот тим за борба против вирусот корона, објасни вчера за „.ена.рс“ и кога всушност треба да се користат маски.

Објавил: Перо Милчин | 22 март, 2020 21:51

СЛОВЕНСКИ ИНФЕКТОЛОГ ЗА ЗАШТИТНИТЕ МАСКИ: Се носат само 3 часа- после се станува бесмислено!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Проф. Д-р Андреја Трампзу е еден од најпознатите европски инфектолози во Европа. Таа е по потекло од Словенија и долго време работи во Берлин во болницата Карит.

– Маската може да се носи до три часа. По ова време, станува влажна, затоа после е неефикасна во заштитата – објаснува д-р Трампуз.

Д-р Предраг Кон, епидемиолог и член на експертскиот тим за борба против вирусот корона, објасни вчера за „ена.рс“ и кога всушност треба да се користат маски.

– Маската може да се носи до три часа. По ова време, станува влажна, затоа после е неефикасна во заштитата – објаснува д-р Трампуз.

Маските треба да ги носат сите оние кои имаат проблеми со дишењето, без оглед дали се поврзани со вирус на корона или друга болест. Здравите луѓе без симптоми на инфекција не треба да ги носат на отворено.

Тие се препорачуваат само при влегување во затворено, како што се транспорт и здравствени установи – вели д-р Кон.

Веќе неколку денови во Македонија ги нема обичните заштитни маски, како ни оние со филтер, за употреба од 72 или 120 часови.

Вторите, кои претходно се продавале од 120 до 130 денари, сега чинат 300 денари, но тешко се наоѓаат. Од аптеките велат дека се нарачани нови количини, со оглед на големата побарувачка. Епидемиолозите објаснуваат дека маските не можат да обезбедат превенција од коронавирусот, а истото вчера го повтори и министерот за здравство, Венко Филипче.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Истражувања се прават секој ден, при што последното укажува дека некои поблаги симптоми, исто така, може да бидат поврзани со овој вирус.

ОТКРИЕНИ 6 НОВИ СИМПТОМИ: Ова покажува дека вашиот организам е нападнат од КОРОНА ВИРУС!

Вирусот Корона го зафати целиот свет, додека во Кина ситуацијата се смирува, фокусот...

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества, како бубачки, без оглед колку се чисти оставата и кујната.

СУПЕР ИДЕА: ОВА Е НАЈДОБАР НАЧИН ДА ЧУВАТЕ БРАШНО!

Сите видови брашно се расипуваат со текот на времето, но привлекуваат и несакани суштества,...

Темелно ги миете рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се почитува, но малкумина размислуваат за тоа колку бактериите остануваат под ноктите, особено вештачките.

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПРЕНОСИТЕЛИ НА ВИРУС: Ова никако не смеете да носите во текот на пандемијата!

Корона вирус воспостави многу построги мерки на хигиена. Темелно миете ги рацете, избегнувајте...

„Знаеме дека карантинот, како крајна форма на ограничување на редот, навистина може да доведе до психијатриски нарушувања, дури и кај совршено здрави луѓе.

ГЕРМАНСКИ ПСИХИЈАТАР: Самоизолацијата може да доведе до психички потеметувања и кај здрави луѓе!

За борба против ширењето на вирусот корона, многу земји воведоа вонредни состојби...