Како што се наведува во соопштението, протестот е со една единствена цел, повикување за оставка на Христијан Мицковски.

Објавил: Стојче Бушин | 28 октомври, 2020 7:15

Митко Јанчев повикува на протест во понеделник за оставка на Мицкоски

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Митко Јанчев, претендент за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, повикува на мирен протест во понеделник во 12 часот пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ ( Белата палата).

Како што се наведува во соопштението, протестот е со една единствена цел, повикување за оставка на Христијан Мицковски.

Неодамна радоначалникот на Кавадарци и поранешен потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ најавуваше дека е подготвен да го преземе кормилото на партијата од актуелниот лидер Христијан Мицкоски.

„ВМРО-ДПМНЕ ќе дочека подобри денови, кои всушност ги чека одамна. Оваа ситуација не може да биде вечна. На луѓето веќе им е смачено од сите притисоци и тапкањето во место. Потребна е целосна промена, со демократски ставови, со различни мислења, со различни совети од сето тоа на крај да умееме да го извлечеме најдоброто. Едноумието не не води кон успех, премногу субјективно размислување не носи чекор назад“, вели Јанчев за Фокус.

Тој укажуваше дека Мицкоски го сметал за конкуренција и затоа го разрешил од потпретседателската функција во ВМРО-ДПМНЕ.

Според Јанчев, оценката на Мицкоски дека тој е потрошен кадар е доказ потценувачкиот однос што го има Мицкоски за своите сопартијци и е потврда за неговата неспособност како лидер на најмоќната опозициска партија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Мицкоски со поддршка до Израел: Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо!

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо

Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно...

Според член 174 од Законот за внатрешни работи, „работникот, со писмена изјава до Министерството за внатрешни работи, може да побара да му се продолжи договорот за вработување најмногу до навршување 45 години пензиски стаж, без оглед на неговите години на возраст“.

По „брза постапка“ е пензиониран началникот на Секторот за организиран криминал во МВР

На началникот Лазе Велковски, кој работел на неколку од последните акции за заплена...

На средбата беше истакнато дека влезот во НАТО дополнително ја подобрува сигурноста и предвидливоста за нови инвестициски вложувања.

Заеднички економски проекти од регионално значење во фокус на средбата на Заев и Битиќи со менаџментот на Атинската берза

Економијата во фокус на средбите на премиерот Зоран Заев, кој заедно со вицепремиерот...

На средбата премиерот на Шпанија, Педро Санчез истакна дека неговата земја е силен поддржувач на Македонија во остварувањето на оваа цел нагласувајќи дека поддржува почеток на преговорите и за Македонија и за Албанија во исто време.

Заев – Санчез: Историска посета со која се зајакнуваат односите меѓу Северна Македонија и Шпанија, прогресивните сили мора да се поддржуваат меѓусебно

На денешната, прва средба на премиерско ниво на шефовите на владите на Македонија и...