Од моментот на пристигнувањето, тимови на Министерствата за здравство и внатрешни работи и екипи на Црвениот крст се постојано ангажирани за да им помогнат на овие граѓани, кои беа животно загрозени од талибанските структури, да се чувствуваат безбедно и пријатно во Северна Македонија.

Објавил: Владо Марин | 1 септември, 2021 9:30

Службите на Владата и Црвениот крст со целосна поддршка и грижа за првата група граѓани на Авганистан

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Првата група од 149 граѓани на Авганистан завчера пристигна на Меѓународниот аеродром во Скопје.

Станува збор за вработени, соработници и членови на нивни семејства, на меѓународната организација „Отворено владино партнерство“ (Open Government Partnership – OGP) каде што Северна Македонија е официјално членка, како и вработени и соработници на „Транспаренси интернешнал“ (Transparency International), „Светски економски форум“ (World Economic Forum) и други меѓународни организации.

Од моментот на пристигнувањето, тимови на Министерствата за здравство и внатрешни работи и екипи на Црвениот крст се постојано ангажирани за да им помогнат на овие граѓани, кои беа животно загрозени од талибанските структури, да се чувствуваат безбедно и пријатно во Северна Македонија.

Волонтери на Црвениот крст им поделија пакети со вода, заштитна маска, средство за дезинфекција, маски, основни хигиенски производи, облека како и флаери за мерките во нашата држава поврзани со КОВИД-19 вирусот. Во хотелот им беа дистрибуирани пакети за добредојде со дополнителни количини маски, средства за дезинфекција, инфо материјали за градот Скопје, мапа на град Скопје, евидентни листови за посебни барања во однос на здравствената состојба, картички со телефони на Црвениот крст за итни состојби и кутија локум. Црвениот крст во хотелот има 30 дежурни лица, волонтери организирани во три смени кои се на располагање на граѓаните. Учествуваат во подготовка на детско катче, подготовка на инфо катче со 10 лаптопи и интернет пристап. Тие ќе се грижат за дистрибуција на дополнителни средства за хигиена, облека, обувки. Ќе бидат вклучени во активности  за спојување на семејствата, и за да пружат медицинска заштита во однос на лекови за хронична терапија. По барање и потреба на граѓаните на располагање има и психолог.

Екипи на Итната медицинска помош синоќа згрижија трудница која е однесена на Клиниката за гинекологија и акушерство. Таа денеска се породи и заедно со бебето е во добра состојба. Во друг случај е укажана помош на жена која колабирала при слегување од авионот и таа е во стабилна состојба и се чувствува добро. Во текот на наредните денови заедно со ПЦР тестовите  ќе се направат и прегледите за проценка на здравствената состојба на граѓаните од Авганистан. Планирани се интернистички прегледи за повозрасните и педијатриски преглед за децата. Министерството за здравство ќе обезбеди ПЦР тест и можност за вакцина.

Министерството за внатрешни работи  се грижи за безбедноста на овие луѓе, но и за подготовка на документацијата, визи за престој на територијата на Република Северна Македонија  во времетраење од 90 дена. Извршени се потребните гранични процедури и на лицата им е издадена виза за престој на територијата на Република Северна Македонија во времетраење од 90 дена. Од Аеродромот до хотел „Белви“ лицата се спроведени со потребното сообраќајно и ескортно обезбедување.

Институциите прават сѐ топлото добредојде, солидарноста и поддршката за спасување животи да ги следи овие луѓе за време на целиот привремен престој до заминување кон САД или трета земја како нивна крајна дестинација.

Северна Македонија покажува отворено срце, помагаме на граѓани кои 20 години работеа за демократските институции, мисии и меѓународни организации во Авганистан, а сега се животно загрозени од радикализмот.

Владата на Северна Македонија презеде обврска да обезбеди привремен престој на 780 граѓани на Авганистан, вработени и жени и деца од семејства на вработени во хуманитарните, демократски и миротворни меѓународни мисии, активисти од организациите за човекови права, новинари, преведувачи, студенти, стипендисти, како и граѓани кои изминатите 20 години беа поддршка на НАТО сојузничките сили во Авганистан, вклучително и на македонската армија.

Трошоците за превоз до Северна Македонија и за сместување на овие граѓани ги покриваат меѓународните организации и САД.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Во четврток, 14 октомври 2021 година, во Малме, претседателот Пендаровски ќе оствари средба со премиерот на Кралството Шведска, Стефан Лофвен, додека во Гетеборг ќе оствари средба со претставници на Македонскиот сојуз во Шведска.

Пендаровски во работна посета на Шведска

Претседателот Стево Пендаровски, од денеска – 13 октомври 2021 година, среда, ќе престојува...

После министер за одбрана Албанец, после министер за надворешни работи Албанец, по претседател на Собрание Албанец, на следните парламентарни избори последните 100 дена влегуваме со премиер Албанец. Наредно е претседател на држава да биде Албанец“, истакна Ахмети.

Ахмети од Чаир: Наредно е претседател на држава да биде Албанец

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Чаир на партиски митинг, најави рушење на нова барикада. После...

Тој изјави дека Македонија нема да се предаде пред приказните на Заев и нема да му поминат поделбите, Македонија ќе победи на овие избори и на народот му е доста од разочарувања.

Следно што Заев и СДСМ планираат е бришење на историјата, а народот на овие избори тоа не смее да го дозволи, вели Мицкоски

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашниот митинг во Прилеп истакна...

На Могилата на непобедените е предвидена свечена празнична програма и обраќања на претседателот на државата, Стево Пендаровски, на градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски и на претседателот на Општинскиот одбор на борците од Прилеп, Круме Соколоски.

Празникот ќе биде одбележан и во Скопје и во Куманово.

Осумдесет години од Денот на народното востание – 11 Октомври

Осумдесет години од денот кога беше означен почетокот на Народно-ослободителната...