Тоа е направено по предлог на Јавен обинител, по претходно издадена наредба од Судија на претходна постапка.

Објавил: Перо Милчин | 21 јули, 2019 10:07

НА СЛУЧАЈОТ “РЕКЕТ” МУ НЕМА КРАЈ: Нокеска во Охрид запленети луксузни возила и глисери!

Фото/Текст извор: ©скопје1

Полицијата вечера во Охрид извршила заплена на неколку скапи патнички возила и пловни објекти, дознава Скопје1 од свои извори во МВР.

Тоа било направено по предлог на Јавен обвинител, по претходно издадена наредба од Судија на претходна постапка.

Возилата се сместени во кругот на охридската „Касарна“ и остануваат во заплена до крај на истрагата во која се опфатени.

Според првите информации возилата се одземени во рамки на процесот популарно наречен „Рекет“ во кој се товарат Бојан Јованоски ( Боки 13 ) и Зоран Милески Кически за изнуда на рекет од бизнисмени.

Во понеделникот основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција отвори истражна постапка и бараше притвор за Бојан Јовановски, познат како Боки 13 и за Зоран Милевски, познат како Зоки Кичеец. Јовановски се сомничи за кривичните дела примање награда за противзаконито влијание и за перење пари, додека Милески само за противзаконито влијание.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Поранешниот амбасадор во Љубљана репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда на улицата „Тодор Александров“ во Скопје. Случајот го пријавил неговиот сосед А.Д. откако по кратка вербална расправија, во ходникот на зградата Димитровски извадил автоматска пушка и ја репетирал кон него.

Мицкоски не простува дивијантно однесување – лидерот на ВМРО бара итно разрешување на Томислав Димитровски кој впери пушка кон соседот

Христијан Мицкоски започна со разрешување во неговата партија ВМРО-ДПМНЕ, тој реши...

Како што објави Пресинг ТВ, град Скопје склучил договор за набавка на  еден литар лозова ракија и коцки мраз во вредност од 450 денари.

Шилегов купил еден литар ракија и коцки мраз со народни пари

Граѓаните револтирани ја примија веста дека скопскиот градоначалник Петре Шилегов...

Гратскиот татко истакна дека откако дојде СДСМ на власт конечно започнаа да се решаваат проблемите кои долги години биле ставани под тепих.

Шилегов: Ми викаат многу работиш ама не знаеш да се фалиш!

На денешниот завршен настан од караванот на СДСМ, наречен „На прав пат“ градоначалникот...