Предметот „Талир“ се однесува за незаконското финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски, Миле Јанакиевски, Илија Димовски, Леко Ристоски.

Објавил: Перо Милчин | 14 јануари, 2019 11:08

Случајот “Талир” ќе го води албанскиот судија Осман Шабани

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Основниот суд Скопје 1 – Скопје информира денеска дека,судијата Осман Шабани ќе го води предметот КОК бр.3.19 од обвинителството означен како Талир оформен по одобрен обвинителен акт на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела.

Судијата Осман Шабани ги води исто така и предметите „Титаник“, „Топлик“ и повторената постапка за „Монструм“.

Предметот „Талир“ се однесува за незаконското финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и обвинети се Никола Груевски, Кирил Божиновски,  Миле Јанакиевски, Илија Димовски, Леко Ристоски и Елизабета Чингаровска.

На 22 ноември минатата година Специјалното јавно обвинителство до скопскиот Кривичен суд поднесе два обвинителни акта на спроведената истражна постапка во предметот познат во јавноста како „Талир“.


Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 постапувајќи по предлог на СЈО за „Талир“ на 28 ноември 2018 година донесе решение со кое го уважи предлогот и на обвинетиот Никола Груевски кој е во бегство во Унгарија му определи мерка притвор во траење од 30 дена, но тоа ќе биде сметано од денот кога тој ќе биде пронајден.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Правник

Во 2008 та година судот му одреди 20 години затвор за грозоморниот напад врз полициските Алфи што се случи во ноември истата година на паркингот пред ПМФ. Во нападот загина еден припадник на Алфите, еден остана доживотен инвалид а третиот има намалена деловна способност.

Судот ја укина доживотната казна на Алмир Дрпљанин за нападот на Алфите кај ПМФ

Денеска судот ја укина доживотната затворска казна за еден од најозлогласените криминалци...

Во вчерашната емисија „Што не е јасно?“ на „Алфа“, лидерот на Алијанса за Албанците Зијадин Села потври дека премиерот Зоран Заев пред извесно време му понудил да го замени Али Ахмети и ДУИ и неговата партија да стане дел од власта.

СЕЛА ОТКРИВА – Заев ми понуди да го заменам Али Ахмети- но јас ОДБИВ

Села откри дека премиерот Зоран Заев му понудил да го замени ДУИ, но тој не прифатил. Во...

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денес соопшти дека е поднесено обвинение за три слица во овој случај.

Најмалку 3 години затвор за делото за кое е обвинета Јанева

Казна затвор од најмалку три години пропишува кривичниот закон за делото за кое е обвинета...

Министерот Димитров на дебатата потсети дека земјава 14 години е кандидат за членство во ЕУ и дека сега повеќе од било кога е подготвена да добие датум за преговори.

Димитров: Доколку нема датум, Европа ќе испрати порака дека не е серизона

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска на панел дебата насловена...