Дел од товарот сместен во камион во 200 кутии стигнал до Арачиново и Горно Мојанци, каде е другиот дел ќе се знае по завршување на истрагата. Министерот за внатрешни Оливер Спасовски потврди дека досега се уапсени 8 лица и за нив ќе се бара притвор.

Објавил: Рејхан Бајрами | 10 декември, 2020 6:37

СЛУЧАЈ “МАРИХУАНА”: МВР нашло само 230 килограми марихуана во Мојанци, каде е другиот дел?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Проширена е истрагата за украдената дрога која беше откриена во Арачиново. Спасовски не откри детали но вели дека се работело за обемна акција. Осомничени се 8 лица за кои ќе се бара притвор.

Дел од товарот сместен во камион во 200 кутии стигнал до Арачиново и Горно Мојанци, каде е другиот дел ќе се знае по завршување на истрагата.

Министерот за внатрешни Оливер Спасовски потврди дека досега се уапсени 8 лица и за нив ќе се бара притвор.

Спасовски не откри како осомничените успеале да ја транспортираат марихуаната 137 километри без да бидат фатени.

За сите лица кои се во истрагата ќе се бара притвор, затоа што е недозволена трговија и шверц со дрога. Станува збор за осум лица кои во моментов се во притвор. – изјави Оливер Спасовски министер за внатрешни работи на РСМ. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дали и за колку ќе поскапи струјата за домаќинствата и малите потрошувачи од 1 јули се уште е неизвесно.

Мрежарината за струјата може да се намали во декември- ако малите фирми одат на слободен пазар тоа ќе биде олеснување за сите

Дали и за колку ќе поскапи струјата за домаќинствата и малите потрошувачи од 1 јули...