Не ние познато дали лицето кое е рекетирани и платило го пријавило рекетот и со тоа се ослободило од обвинение за давање поткуп. Според наши сознанија неодмана, во текот ан истрагата, едно друго лице за кое има сознанија дека дало поткуп одбило истото да го потврди и ќе биде предемт на прогон за дело давање поткуп, а веќе има истрага за него во случајот Империја.

Објавил: Валерија Петрова | 14 август, 2019 16:54

СЛУЧАЈ ОД ГОЛЕМИ РАЗМЕРИ: Еден од рекетите на Боки, 400.000 евра се исплатени во Србија!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

ВЕЧЕР дознава дека аферата рекет станува меѓународна тема, не само затоа што во барањата за нејзиниото темелно расчистување учествуваат САД и ЕУ кои се и ментори на создавањето на СЈО кое е директно прозвано и препознаено како учесник во рекетот на бизнисмени од страна на државни институции, политичари и поединци, туку и текот на парите излегува од Македонија и станува меѓународен криминал и, како таков, истрагата за рекетот е речиси невозможно да биде заташкана иако во јавноста масовно се создава впечаток дека македонската истрага не ја врши својата работа согласно законот и серизоноста на делото.

Порталот Вечер има ексклузивни сознанија од српските органи кои се занимаваат со организиран криминал, особено финансиски, дека рекетот на Боки 13 се исплаќал и во Србија, и дека во целата постапка е вклучен и советникот на премиерот Заев, Зоран Башановиќ од Белград. Бидејќи се работи за серизоен криминал во кој се вмешани и високи државни институции ние, како особен јавен интерес, ги објавуваме засега службено непотврдени сознанијата за овие дела, работа на обвинбителството е овое сознанија да ги има на увид и преземе активности за дополнителни детали и нивно крајно утврдување.

Не ние познато дали лицето кое е рекетирани и платило го пријавило рекетот и со тоа се ослободило од обвинение за давање поткуп. Според наши сознанија неодмана, во текот ан истрагата, едно друго лице за кое има сознанија дека дало поткуп одбило истото да го потврди и ќе биде предемт на прогон за дело давање поткуп, а веќе има истрага за него во случајот Империја.

Имено, и во домашната јавност веќе се пишуваше дека еден од рекетираните кои се под истрага на СЈО, е и поранешниот директор на Телеком Жарко Луковски. Според сознанијата на порталот Вечер и тој преговарал со Боки Тредичи да има повластен статус во истрагата и да нема последици од СЈО, и за тоа платил рекет од 400.000 евра. Парите се исплатени во Србија, во две исплати, 100.000 плус 300.000 евра. Во процесот учествувал и српскиот бизнисмен, советник на премиерот Заев, Зоран Башановиќ.

Според сознанијата на српските органи, Боки 13 дел од парите од рекетите усмерил во инвестиција во хотел во Макарска, во Хрватска, заедно со неговиот партнер и пријател Марко Грубнич. викан Модни мачак. Истиот извор наведува дека од собраните пари за рекет е купен стан-голем апартман на Халкидики за шефицата на СЈО Катица Јанева.

ПОВЕЌЕ ПРОЧИТАЈТЕ НА ВЕЧЕР

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска, денот го посвети на војниците кои служат на мисиите во странство. Потсети дека од минатогодишната прослава, до денес се смениле многу работи во секторот одбрана.

ШЕЌЕРИНСКА: “Веќе ги одбројуваме деновите до полноправно членство во НАТО”

Зад нас е успешна година, а следната ќе биде уште поуспешна. Политичарите испратија...

Со особена чест и задоволство го честитам денешниот празник, упатувајќи искрена благодарност за вашата континуирана посветеност, професионалност и несебичниот ангажман за заштита на територијалниот интегритет и безбедноста на нашата држава, се вели во честитката од Заев.

Заев го честита ДЕНОТ НА АРМИЈАТА: “Македонија ќе биде идната, 30-та членка на НАТО алијансата”

Нашите војници покажуваат еднаквост во партнерството со нашите сојузници и способност...

,,Мислам дека ако не излезеше написот на Геровски, никогаш, ама баш никогаш немаше да биде уапсен Боки, никогаш немаше да биде откриена аферата ,,Рекет“.

ЛУПЕВСКА: “Ако не излезеше написот на Геровски, никогаш немаше да биде откриена аферата ,,Рекет”

Лупевска призна дека добила покана Бојан Јовановски, таа и нејзината екипа од емисијата...