Еден од најпознатите српски епидемиолози Радмило Петровиќ тврди дека Корона вирусот кој деновиве зема замав е произведен во лабараторија и оти лек постои. Тој уверува дека се чека вирусот да се проширува уште повеќе за некоја од фармацевските компании да излезат со лек.

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 јануари, 2020 10:55

Смртоносниот вирус сепак направен во лабораторија, сомнежот е на ЦИА?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Смртоносниот вирускорона се проширии во Канада соопшти Владата во земјата.

Првиот случај во оваа земја беше потврден вчера кај личност која неодамна се вратила од Вухан. Имено токму од овој град и започна да се шити вирусот. 

Се додава дека заразеното лице е во болница и неговата состојба е стабилна, пренесе „Ројтерс“.

Пред неколку дена вирусот се прошири во Сингапур каде беа регистрирани три нови случаи.

Комитетот за итни случаи на СЗО истакна дека сè уште не е време да се изјасни за глобална закана. Сепак, експертите признаа дека биле споделени и немале доволно веродостојни информации досега.

На вонреден состанок, Светската здравствена организација соопшти дека нема да прогласи меѓународна вонредна состојба во сферата на јавното здравје поради новиот смртоносен коронавирус што се појави во Кина и кој однесе 17 животи.

Кинеските власти го известиле СЗО на 31 декември за појавата на досега непознатата пневмонија во централниот град Вухан, со население од 11 милиони луѓе. На 7 јануари кинеските експерти ја идентификуваа причината за заболувањето – коронавирус 2019-nCoV.

Вчера Глобалниот сојуз за вакцини и имунизација (ГАВИ) објави дека развојот на вакцината против новиот тип на коронавирус ќе трае најмалку една година.

Вчера бројката на заболени од овој вирус беше 440 но за еден ден се покачи на 517, а смртоносниот вирус однесен 17 животи.

Еден од најпознатите српски епидемиолози Радмило Петровиќ тврди дека Корона вирусот кој деновиве зема замав е произведен во лабараторија и оти лек постои. Тој уверува дека се чека вирусот да се проширува уште повеќе за некоја од фармацевските компании да излезат со лек.

За вакцина пак ќе треба малку повеќе време, за да се откријат подлогите на кои може да се размножува и вештачки да се одгледува вирусот. Тој треба да се размножи   во доволна концентрација и количина и потоа да се убие-објаснува докторот.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Постојат четири предупредувања од највисоко ниво во Англија и две во Велс, што значи дека постои опасност по животот на жителите.

КРАЈОТ НА СВЕТОТ ЗАПОЧНА: Невремето “Денис” руши се пред себе- Јужни Велс како Венеција(видео)

Велика Британија е погодена од невремето “Денис”, придружено со силен ветер и...

ТАСС известува дека Лавров предупреди дека на светот денес ми недостига заедница за борба против заканите и ризиците што светот не ги видел од крајот на Втората светска војна.

Лавров удри шамар на меѓународната заедница: Министерот откри што е најголема закана на човештвото

Од крајот на Втората светска војна, човештвото не по загрозено како што е денес, рече...