Две лица најверојатно биле заразени со коронавирус, според прес-конференцијата во Инсбрук.

Објавил: Мирко Бачиќ | 25 февруари, 2020 13:23

Смртоносниот вирус стигна во Австрија: Две лица се заразени со коронавирус во Инсбрук

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Првите случаи на инфекција со коронавирус се потврдени денес во Австрија.

Две лица најверојатно биле заразени со коронавирус, според прес-конференцијата во Инсбрук. Првите тестови беа позитивни, а понатамошните тестови треба да го потврдат сомнежот.

И двајцата се по потекло од италијанскиот регион Ломбардија и живеат во Инсбрук. Заболените дошле во болница со треска. Тие се сместени во изолираното одделение на клиниката во Инсбрук.

Понатаму, деталите за погодените власти во Тирол не сакаа да ги откриваат, освен дека и двајцата имаат 24 години.

Во текот на денот, ќе бидат спроведени дополнителни тестови за да се донесе конечна проценка дали тие се всушност заразени со новиот вирус.

Претседателот на покраината Тирол, Гинтер Платер денеска соопшти дека во клиниката Инсбрук ќе биде поставена специјална амбуланта за пациенти за кои постои сомнение дека се заразени со коронавирус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Турција досега регистрираше 425 смртни случаи поврзани со коронавирус и скоро 21 000 инфекции, од кои повеќето се пријавени во Истанбул, пренесува АФП.

ЗАСИЛЕНИ КОНТРОЛИ ВО ТУРЦИЈА: Прекинати меѓународни летови и затворени училишта!

Турција ги засили контролите денес на јавни места, еден ден откако претседателот Реџеп...

Во интервју за Љубjана Дел, Трамп исто така рече дека ефикасна вакцина може да се очекува само кон крајот на оваа година или на почетокот на следната година.

ИНФЕКТОЛОГ ШОКИРАШЕ: Еве колку животи спасија мерките за изолација и кога се очекува врвот на епидемијата!

Социјалното растојание, во моментов е единствениот начин за борба против коронавирусот,...

Додека пандемијата „Ковид 19“ ја мачи Австралија, ние внимателно ќе ги следиме симптомите кај сите учесници во овој експеримент.

ВАКЦИНА СТАРА ЕДЕН ВЕК УБИВА КОРОНА? Австралијанците ги тестираат луѓето со вакцина против туберколоза!

Дали храбриот експеримент од Австралијците ќе го спаси светот од најголемата зараза...

Најмалку пет вакви „чудни“ смртни случаи ги идентификуваше волонтерски тим на руски лекари, но деталите не се наведени.

Руски лекари забележаа чудна смрт во Ломбардија: 5 заразени лица починале на мистериозен начин, една работа им била заедничка!

Руските лекари кои пристигнаа во Ломбаридија за да им помогнат на Италијанците во...