Метеролзоите најавуваа големи врнежи од дожд дури и се стравуваше од поплави. Екипите на секаде во регионот беа на готовос за евентуалното невреме.

Објавил: Валерија Петрова | 15 мај, 2019 13:51

Снег во мај – метеролозите најавуваат убаво време од петок

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Овие неколку дена на Балканот има температури какви што досега немало за месец мај.

Метеролзоите најавуваа големи врнежи од дожд дури и се стравуваше од поплави. Екипите на секаде во регионот беа на готовос за евентуалното невреме.

Утрово мајски снег ја изненади Хрватска,снежна покривка има во Сљеме, Завижан, и во северозападниот дел на Горски Котар.

Како што сооштуваат хрватските медиуми, поради ветерот температурата во земјата е пониска од реалната.

Но сепак ваквото време нема да продолжи, според најавите на метеоролозите, во вториот дел од седмицава се очекува подобрување на времето.

Претходно и северниот дел на Црна Гора падна снег, и тоа во Беране, Андријевица, Плав и Жабњак.

На Жабљак и утрово паѓаше снег, а температурата во градот во седум часот изнесувала нула степени, јавија локалните медиуми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Ивица Дачиќ, шефот на српската дипломатија едвај извлекол жива глава и тоа во два наврати за 12 часа. Прво во Сомалија, во Могадиши шреживеал терористички напад на екстремистичката група Ал Шабаб, за по неколку часа подоцна, на патпт за Србија, дошло до дефект на авионот поради што мроале принудно да слетаат во Атина.

Дачиќ има 10 животи: Едвај извлече жива глава во крвавиот напад, а по неколку часа драма во авион

Ивица Дачиќ за 12 часа прежиевал терористички напад во Сомалија, во кој загинаа шест...

Имено, Весна неколку пати бегала од насилниот сопруг во сигурна куќа. Подоцна се развеле, а тој замина, по што Весна останала сама со децата.

Мајка и нејзините ќерки близначки пронајдени мртви – полицијата сведоци на ужасна глетка

Пронајдени мртви три тела во стан во Виена. Како што пишуваат тамошните медиуми, во...

„Ќерко, време е да ја дознаеш вистината, не те посвоив, туку те купив. Прости ми и најди ги вистинските родители и сестра ти, изјавил на смртна постела еден жител на Ниш.

Ќерко, не те посвоив, те купив за 30.000 марки – шокантна исповед на татко од смртна постела!

Средовечен маж од Ниш шокираше со својата приказна која ја чувал цел живот, но пред...