Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Објавил: Мирко Бачиќ | 2 февруари, 2021 10:18

Снежна бура ја погоди Америка: Вонредна состојба во Њујорк, издадени бројни предупредувања(ФОТО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Силна снежна бура го погоди североистокот на Соединетите држави, нарушувајќи го животот во еден од најнаселените региони, каде беа издадени голем број предупредувања поради временските услови, а сообраќајот некаде беше прекинат.

Невремето од североисток се очекува во вторник да донесе меѓу 30 и 60 сантиметри снег во областа Њујорк.

Повеќе од 40 сантиметри снег веќе паднаа во делови на сојузните држави Њу Џерси и Пенсилванија, а 33 сантиметри во градот Њујорк!

Градоначалникот на Њујорк Бил де Блазио го ограничи потребното движење на жителите, како и часовите во училиштата, поради снегот и силниот ветер!

На аеродромите откажани се околу 90 проценти од летовите, а железничкиот сообраќај, вклучително и метроата, беше делумно запрен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

„Тоа ќе биде вистинска снежна бура, Армагедон, снежна апокалипса“, рече метеорологот на приватната станица Фобос, Евгениј Тишовец, пренесува руската новинска агенција Риа Новости.

ДОАЃА ЦРН ВИКЕНД ВО РУСИЈА: Се очекуваат обилни врнежи од снег – граѓаните стравуваат од најлошото

Москва во средата ги започна подготовките за рекордни врнежи од снег во текот на претстојниот...

Германската метеоролошка служба ДВД апелираше до граѓаните да останат дома, а властите им помагаа на бездомниците засолнувајќи ги во топлите засолништа, пренесе АП.

СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ВО ГЕРМАНИЈА: Повеќе од 200 сообраќајки, железничките не работат- ХАОС на улиците!

Снежна бура и силни ветрови ги погодија северна и западна Германија денес, што предизвика...

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека од 850 легла во одделенијата за интензивна нега наменети за пациенти со корона, 843 се моментално зафатени.

Колапс во Португалија- Уште 7 слободни кревети на интензивна нега: Пациентите се транспортираат на островите

Португалското Министерство за здравство предупреди дека уште седум кревети за пациенти...

„Време е да се преземат превентивни мерки против заканата од овој вирус“, рече Меркел на прес-конференција во вторникот, по состанокот со премиерите на германските покраини, пренесува Ројтерс.

ВОВЕДЕНИ НОВИ МЕРКИ ВО ГЕРМАНИЈА: Платно и шалови забранети како замена за заштитни маски во јавниот превоз

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на 16 германски покраини се согласија...