Армијата и спасувачките служби извлекоа 1.500 луѓе од автомобилите што останаа блокирани на патиштата.

Објавил: Перо Милчин | 9 јануари, 2021 18:12

Снежна катастрофа во Шпанија однесе 4 животи: Шпанците не го виделе ова веќе половина век- Спасени 1.500 лица од автомобили покриени со снег

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најмалку четири лица загинаа во Шпанија, каде невремето „Филомена“ донесе невидени врнежи од снег, а сообраќајот беше парализиран во некои делови на земјата.

Армијата и спасувачките служби извлекоа 1.500 луѓе од автомобилите што останаа блокирани на патиштата.

Маж и жена се удавиле кога надојдена река им го голтнала автомобилот во близина на Малага, додека на истокот од земјата, бездомник починал од смрзнување.

Министерот за внатрешни работи Фернандо Гранде-Марласка ги повикува граѓаните да не ги напуштаат своите домови непотребно!

http://https://youtu.be/IKaZZ_wsyvs

http://https://youtu.be/ysefAMdejiM

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Криза

Претседателот Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање вети дека Украина на крајот ќе ги врати градовите што ги изгуби од почетокот на сеопфатната инвазија на Русија на 24 февруари.

Руски проектили погодија станови во Киев

Повеќе експлозии одекнаа во станбена населба во украинскиот главен град рано на 26...

Оние кои пристигаат најчесто се жени, деца или стари лица, откако украинскиот претседател Володимир Зеленски забрани мажи на возраст од 18 до 60 години да ја напуштат земјата.

Повеќе од половина милион бегалци ја напуштиле Украина

Преку 500.000 луѓе ја напуштија Украина по почетокот на воената инвазија на Русија која...