Расправата во законодавниот дом се одвиваше на релација власт опозиција околу тоа дали и колу Пенов е вистинскиот избор за нов министер но не изостанаа ниту другите актуелни и политички теми.

Објавил: admin@magazin | 28 октомври, 2022 18:04

Собранието го изгласа Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа и избра двајца уставни судии

Фото/Текст извор: ©24 вести

Со 63 гласа за и 30 против Ристо Пенов и официјално избран за нов министер за локална самоуправа.

По гласањето Пенов даде свечена изјава пред пратениците, а законодавниот дом продолжи со својата работа.

Расправата во законодавниот дом се одвиваше на релација  власт опозиција околу тоа дали и колу Пенов е вистинскиот избор за нов министер но не изостанаа ниту другите актуелни и политички теми.

Расправата за изборот на Пенов во законодавниот дом траеше три работни дена а Пенов, се враќа на политичката сцена речиси по една деценија – овој пат на местото на неговиот претходник и сопартиец Горан Милевски кој си поднесе оставка од оваа функција од лични причини.

Пенов беше градоначалник на Скопје во два мандати , беше и пратеник но и претседател на ЛДП.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.