Владиниот предлог закон за попис кој требаше да се разгледува утре, привремено е стопиран!

Објавил: Данаил Михајловски | 9 јуни, 2019 22:11

Собраниската седница за пописот откажана после реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Фото/Текст извор: ©магазин

Одложена е утрешната седница на комисијата за европски прашања, на која требаше да се разгледува предлог-законот за попис, усогласен меѓу коалиционите партнери СДСМ и ДУИ. Предлог законот соджи една многу спорна одредба, вметната по барање на ДУИ, а тоа е дека “како жител на државата ќе се попише и нејзиниот државјанин кој, иако во моментот на пописот не е тука или е на привремен престој во странство, ќе биде регистриран доколку негов близок роднина на истата адреса го пријави неговиот единствен матичен број“. Тоа значи дека сите гастарбајтери и нивните семејства кои подолги години живеат и работат во Цирих, Базел, Љубљана или Чикаго, од страна на нивните роднини во Македонија, иако отсутни, ќе бидат попишани како жители на Тетово, Гостивар, Зајас или Арачиново. Со ваквата етно-политичка пописна норма, на пример, селото Колари (родното село на мајката на Али Ахмети), иако во моментов фактички има само околу 300-350 постојани жители, откако ќе се попишат и сите иселеници кои живеат во Швајцарија и Америка, заедно со нивните деца, фиктивно ќе испадне дека селото има 750-800 жители. Ваквите пописни податоци би биле неверодостојни, а Албанците во Македонија од 25% на последниот попис, вештачки би скокнале на 30%!

Предлог законот за попис договорен меѓу СДСМ и ДУИ е спротивен на стандардите во ЕУ и регулативата 763/2008 која е усвоена од Европскиот парламент и објавена во Службениот весник на ЕУ. Членот 2 од оваа регулатива, која има законска важност во сите членки на ЕУ, како лице жител/население се дефинира секој кој има најмалку една година постојано присуство на одредена адреса, пред пописот во таа земја. 

На ваквиот сомнителен предлог закон усогласен меѓу СДСМ и ДУИ реагираше опозиционата ВМРО-ДПМНЕ која, според зборовите на партискиот портпарол Наум Стоилковски, доколку законот биде протнат со злоупотреба на европското знаменце, без јавна дебата и без почитување на стандардите за попис на Евростат, може да повика на бојкот на пописот. Ваквата реакција, која исто така била пренесена и до неколку амбасади на земји членки на ЕУ во Македонија, ги замислила владините коалициони партнери, по што лидерот на ДУИ, Али Ахмети, му наредил на пратеникот Артан Груби да ја одложи утрешната седница на комисијата за европски прашања.

Извори блиски до ДУИ за Магазин брифираат дека сепак овој закон за попис мора да се донесе по секоја цена, бидејќи истиот на Али Ахмети му бил ветен од страна на премиерот Заев меѓу двата круга од претседателските избори, во замена за поголем број на гласови за победа на кандидатот Стево Пендаровски, а за возврат Заев побарал поддршка од ДУИ за измена на изборниот законик со една изборна единица, без цензус, модел со кој СДСМ се надева дека полесно ќе помине на следните парламентарни избори. Но, во овој момент кога Заев треба да се сретне со Меркел и да ја убедува дека земјата е политички стабилна и зрела за датум за преговори, на владеачкото мнозинство не му требаат дополнителни турбуленции со опозицијата во Собранието и затоа било решено со ова ветување за законот за попис да се почека уште некое време, барем додека траат лобирањата во Берлин, Париз и Брисел.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Резултатите објавени од ДИК не се финални и ќе се проверуваат сите записници од сите избирачки места. Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза и разликата со ВМРО ДПМНЕ е најмалку 3 мандата, напиша Зеќири!

ЗЕКИРИ: Победата на Коалицијата МОЖЕМЕ е чиста како солза

По обработка на околку 75 отсто од податоците СДСМ и коалицијата „Можеме“ на овој кристално...

Според симулацијата на ДИК, Коалицијата предводена од СДСМ „Можеме“ ќе има 46 мандати, Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, Алијанса за Албанците 12, а Левица и ДПА по еден мандат.

СДСМ 46 мандати, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 16, АА-ААА 12, а Левица и ДПА по 1 пратеник

Со пребројани резултати од 99% од избирачките места, симулацијата на Државната изборна...

Тој истакна дека иако овие избори се поразлични од другите, сепак не се и помалку важни и изрази верување дека денешниот ден ќе донесе заеднички успех на сите во државата. 

ЗАЕВ: Овие избори се поразлични, но не и помалку важни- денеска граѓаните гласаа за иднината на државата!

Денеска во Струмица го остварив своето гласачко право, како придонес кон големата...

-Бројни нерегуларности се забележани во организација на СДСМ и ДУИ, како заплашување на гласачи, бугарски воз во Липковско и Сарај, употреба на полицијa – рече Таравари пред новинарите.

Таравари: Водиме убедливо пред ДУИ, се надевам овој победнички тренд ќе продолжи

Ние сме во убедлива предност пред ДУИ во изборните единици од каде добиваме информации,...