Додека има поплави треба да се избегнува движење со возила.

Објавил: Сара Фемина | 15 мај, 2019 7:57

СОВЕТИ: Еве што не смеете да правите во случај на поплава!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Целиот регион во текот на изминативе денови го зафати невреме и поплави.

Обилните дождови во Босна и Херцеговина и Хрватска предизвикаа големо излевање на водостојот во повеќе реки, поплавувајќи десетици куќи во повеќе населени места и голем број патишта, зголемувајќи ги стравувањата од можно повторување на големите поплави од 2014-тата година, кога водената стихија усмрти голем број луѓе од тој регион.

Хрватска и БиХ се соочуваат со обилни поплави, а хрватските служби ја информираа јавноста што луѓето не треба да прават во случај на поплави.

. Луѓето никако да не влегуваат во вода, затоа што тоа би било смртоносно.
. Статистички, во светот 50% од луѓето кои загинале за време на поплави, биле во автомобил.
. Додека има поплави треба да се избегнува движење со возила.
. Граѓаните да останат смирени, да обезбедат питка вода, храна и лекови за неколку дена.
. Да ги наполнат телефоните, но и на интернет да следат колкави се водостоите на реките.
. Да ги следат упатствата на дежурните служби, а мебелот да го кренат повисоко.
. Во случај на интервенција да се повикаат дежурните служби.

Поплава е природна појава (непогода), којашто се појавува заради високиот водостој во реките и езерата, поради што водата се прелива или излива од коритата и го поплавува околното подрачје. Причините што водат до висок водостој во реките и езерата се најчесто топење на снегот, обилни врнежи од дожд или некоја голема бура, попуштање на брана и слично.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

„Најголем ризик од инфекција има во затворените простори“, објаснува д-р Сара Кејт, професор по хирургија во Њујорк и додава дека отворените области се најбезбедни.

ДЕСЕТ МЕСТА КОИ ТРЕБА ДА ГИ ИЗБЕГНУВАТЕ ВО ДОБА НА КОРОНА!

За време на пандемија на коронавирус, многумина ги избегнуваат продавниците во трговските...

Во Европа, бројот на производителите на пиво се зголемил од 3.600 во 2010 година на 7.500 во 2017 година. Притоа, вкупното европско производство на пиво во 2017 година изнесувало 38 милијарди литри, а потрошувачката изнесувала 355 милијарди литри. Од даночните давачки со кои се оптоварува пивото во Европа биле собрани приходи од 40 милијарди евра.

Колку литри пиво годишно се пие во Македонија?

Пивото е алкохолен пијалак кој настанува со ферментација на скробеста супстанца (житни...

Тој изрази уверување дека правилното управување со пандемијата на вирусот корона ќе доведе до побрзо економско закрепнување, пренесува АНА.

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР НАЈАВИ: Ако се биде како што треба ќе ги отвориме границите на 1 јули!

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници...

Во мијалникот има повеќе од 500.000 бактерии во просек - десет пати повеќе отколку во просечниот тоалет, потврдија студиите.

ОВДЕ СЕ НАОЃААТ БАКТЕРИИ И ВИРУСИ: Кои се највалкани места и работи во вашиот дом!

Секогаш во вашиот дом постои нешто што сè уште не сте успеале детално да го исчистите....