Денеска времето во целата земја ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен ветер претежно од северен правец.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 јули, 2019 9:14

СОНЧЕВО ВРЕМЕ: Денес високи дневни температури во Македонија!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб претежно северен ветер.

Денеска времето во земјава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и слаб до умерен ветер, кој ќе дува претежно од северен правец.

УВ индексот ќе биде висок, 9.Дневните температури ќе достигнат до 36 Целзиусови степени – Скопје 35, Маврово 27, Охрид 31, Битола 32, Кавадарци 35, Крива Паланка 31, Берово 29, Дојран 36 Целзиусови степени.

Прогнозата и за утре е сончево и топло со мала до умерена локална облачност, УВ индекс 9 и повисоки дневни температури – Скопје 36, Маврово 28, Охрид 32, Битола 33, Кавадарци 37, Крива Паланка 29, Берово 31, Дојран 38 степени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Во најавата стои дека денеска ќе имаме сончево и многу топло попладне, а подоцна во текот на денот и ноќта се очекува наоблачување со на места со пороен дожд и грмежи.

По пеколното време следува драстична промена – подгответе се!

По екстремниот период на високи температури во нашата земја денеска не очекува мало...

Во ваква ситуација граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и да внимаваат каде ги оставаат своите автомобили односно истите да не бидат во близина на дрвјата.

ШОКАНТНА ПРОМЕНА НА ВРЕМЕТО: Утре големо НЕВРЕМЕ проследено со обилен пороен дожд и грмежи!

Утре доцна попладне и во вечерните часови нашата територија ќе биде под влијание на...

Метеролозите најавија дека денеска ќе имаме Сончево и топло, со слаб до умерен ветер од јужен правец, максимална температура до 38 степени и УВ индекс 9. Вакво ќе биде времето денеска, а од утре, под влијание на многу топла воздушна маса, се очекуваат над 40 степени и активирање на т.н. портокалова фаза.

ВНИМАВАЈТЕ, МАКЕДОНИЈА Е ВО ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Овие препораки мора да ги почитувате

Македонија денеска е во портокалова фаза, се препорачува да се одбегнува директно...