Утринската температура ќе се движи од минус еден до 7 степени, а максималната дневна од 22 до 29 степени Целзиусови.

Објавил: Сара Фемина | 27 октомври, 2019 9:45

Сончево време со температура до 29 степени: Најстудено во Берово, максимални 11 степени во Крушево!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска времето во Македонија сончево и топло со слаб северен ветер.

Утринската температура ќе се движи од минус еден до 7 степени, а максималната дневна од 22 до 29 степени Целзиусови.

Во Скопје и околината слично време со утринска температура од 3 степени, а максималната дневна ќе достигне до 26 степени.

Утрово е нај ладно во Берово каде се измерени минус два степена, а максимални 11 степени е во Крушево, информира УХМР.

Според податоците до осум часот, еден степен е во Скопје-Петровец, Тетово, Струмица и Битола, два во Куманово, три во Демир Капија, четири во Крива Паланка, Штип и Гевгелија, пет во Прилеп и Маврово, шест во Скопје – Зајчев Рид, Охрид и Лазарополе, седум во Претор, како и десет во Виница и Дојран.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Од денес, па во следните денови времето во Македонија ќе биде претежно стабилно, суво и сончево во претпладневните часови, додека во попладневните и вечерните часови локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Македонија под влијание на НЕВООБИЧАЕНО ТОПОЛ бран од Африка – Но и можност за локално НЕВРЕМЕ!

Нашата територија се наоѓа под влијание на МНОГУ ТОПЛА воздушна маса која продира...

Ќе има услови и за локална појава на НЕВРЕМЕ. Температурите ќе бидат без поголеми промени и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 23 до 30 степени, додека во најтоплите предели истите се очекува да се искачат и малку над 30 степени.

МАЈСКИ АФРИКАНСКИ БРАН ВО МАКЕДОНИЈА: Уште ПОТОПЛО во првите денови од новата недела!

Како што веќе најавивме денес претежно во западните предели ќе има појава на локален...