Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Ултравиолетовото сончево зрачење се очекува да биде до осмиот степен. Во наредните денови температурите ќе бидат во пораст.

Објавил: admin@magazin | 20 јуни, 2022 6:05

Сончево и топло, на места со температура од 34 степени

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. На места температурата ќе се искачи до 34 степени.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Ултравиолетовото сончево зрачење се очекува да биде до осмиот степен. Во наредните денови температурите ќе бидат во пораст.

Според УХМР, утринската температура ќе се движи од 7 на повисоките места во земјава до 16 степени на крајниот југозисток, а максималната дневна температура ќе се движи од 24 до 34 степени.

Во Скопје и околината се очекува исто така сончево време со умерен северозападен ветар. Утринската температура ќе падне до14-иот степен, а максималната температура во попладневните часови ќе се искачи до 32-иот степен.

Во наредните денови ќе биде уште потопло, во среда се очекува на места да бидат измерени 38 степени, а во четврток 39 степени на југоистокот од земјава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Главната причина за кавгата меѓу актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и неговиот претходник Никола Груевски е во личните суети, а не во политичките разлики поврзани со уставните измени, смета првиот лидер на партијата и експремиер Љубчо Георгиевски.

Георгиевски: Груевски претходно ги сруши измените на КЗ што сега му се потребни и за кои плаче

Прашан во интервју за емисијата „Трилинг“ дали владејачката гарнитура е подготвена...