Доколку се потврди бројот на жртвите, ова ќе е една од најсмртоносните сообраќајни несреќи во историјата на Канада.

Објавил: Македонка Димкин | 16 јуни, 2023 9:06

Сообраќајна несреќа , најмалку 15 загинати

Фото/Текст извор: ©Магазин

Во сообраќајна несреќа во канадската провинција Манитоба најмалку 15 луѓе загинаа откако камион удри во возило во кое се превезувале стари лица и инвалиди.

Според информациите на тамошните медиуми, несреќата се случила во близина на градот Карбери, 170 километри западно од Винипег.

Доколку се потврди бројот на жртвите, ова ќе е една од најсмртоносните сообраќајни несреќи во историјата на Канада.

Во април 2018 година, 16 луѓе загинаа во друга канадска општина откако камион удри во автобус кој превезуваше јуниорски хокеарски тим.

Возачот на камионот кој беше виновен за несреќата беше осуден на 8 години затвор.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Несреќа

„Возачот беше свесен. Видов дека неговата приколка почна да се ниша. Изгледаше прилично грдо“, изјавил очевидец за хрватските медиуми.

УШТЕ ЕДНА НЕСРЕЌА: Во Хрватска се преврте македонски камион

Македонски камион за пренос на автомобили се преврте на автопат во Хрватска, а возачот...

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски предвреме ја напуштија свеченоста за Илинден во Крушево и се упатија кон Кочани, градот што доцна попладнево го зафати пожарот што му се закануваше речиси цел ден.

Владата апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја

Владата на Република Македонија апелира до сите граѓани да не се движат низ шумските...

Како како што информираат од МВР за МИА, изутринава во 7:40 часот било пријавено во СВР Скопје дека се случила сообраќајната несреќа меѓу две возила, „Цитроен саксо“ со скопски регистарски ознаки и „Форд“ со скопски регистарски ознаки.

Тешка сообраќајна несреќа кај Драчево: Двајца повредени, интервенирала и противпожарна екипа

Две лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила изутринава на крстосницата...