Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Велигден.

Објавил: Сара Фемина | 2 април, 2021 21:28

Соопштение за неработен ден 05 април 2021 година

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07)!

05 април 2021 година (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден е неработен ден за граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија.

Истовремено, Министерството за труд и социјална политика, на граѓаните од католичка вероисповед во Република Македонија им го честита големиот христијански празник Велигден.     

Неработни денови за 2021 година

За сите граѓани на РМ
• 01 јануари (петок), Нова Година,
• 07 јануари (четврток), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар,
• 01 мај (сабота), Ден на трудот,
• 03 мај (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар,
• 13 мај (четврток), Рамазан Бајрам, првиот ден на Рамазан Бајрам,
• 24 мај (понеделник) „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители,
• 02 август (понеделник), Ден на Републиката,
• 8 септември (среда), Ден на независноста,
• 11 октомври (понеделник), Ден на народното востание,
• 23 октомври (сабота), Ден на Македонската Револуционерна Борба,
• 8 декември (среда), „Св. Климент Охридски“

За граѓаните од православна вероисповед
• 06 јануари (среда), Бадник, ден пред Божик,
• 19 јануари (вторник), Богојавление (Водици),
• 30 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден,
• 18 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,
• 28 август (сабота), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица)

За граѓаните од католичка вероисповед
• 05 Април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден,
• 01 ноември (понеделник), Празникот на сите светци,
• 25 декември (сабота), првиот ден на Божик

За граѓаните од муслиманска вероисповед
• 20 Јули (вторник), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ
• 22 ноември (понеделник), Ден на Албанската азбука

За граѓаните припадници на српската заедница во РМ
• 27 јануари (среда), Свети Сава

За граѓаните припадници на ромската заедница во РМ
• 08 април (четврток), Меѓународен ден на Ромите,

За граѓаните припадници на влашката заедница во РМ
• 23 мај (недела), Национален ден на Власите

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РМ
• 16 септември (четврток), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница во РМ
• 28 септември (вторник), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница во РМ
• 21 декември (вторник), Ден на настава на турски јазик.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Религија

Бог не учи да го сакаме ближниот, да живееме во мир и слога и дека преку верата во него ќе ги надминеме сите предизвици.

Мицкоски: Го честитам воскресението Христово, со желби за среќа, радост и благосостојба во секој дом.

Дозволете ми од мое лично име и од име на ВМРО-ДПМНЕ на сите верници од Христијанска...

Заев испрати честитка по повод денешниот празник!

Заев до верниците на Католичката црква и протестантските деноминации: Велигден во услови на пандемијата ни дава надеж и сила за победа

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со честитки по повод празникот Велигден до д-р Киро...

Традиционално во државава централното одбележување се одржа синоќа во Католичката црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје, каде имаше Воскресна света литургија.

Католиците го слават Велигден

Католиците денеска го слават најголемиот христијански празник Воскресение Христово...