Шикдер трага своите деца веќе четири и пол години, соработувајќи со американските владини агенции и курдските сили, дури и отиде сам на Блискиот исток за да си ги бара синот и ќерката.

Објавил: Валерија Петрова | 8 ноември, 2019 12:09

Сопругата му ги однела децата во Сирија, а потоа загинала: Неутешниот татко повеќе од 4 години си ги бара своите деца!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Повлекувањето на американските трупи од Сирија е катастрофална вест за Баширул Шикдер (38), кој има чувство дека Америка ги напуштила своите деца и ги оставила со остатокот од Исламската држава.

Шикдер трага своите деца веќе четири и пол години, соработувајќи со американските владини агенции и курдските сили, дури и отиде сам на Блискиот исток за да си ги бара синот и ќерката.

Нетешниот татко изјави за Си-Ен-Ен дека се чувствува предаден по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја повлече американската војска од Сирија. Тој се прашува дали ќе има агенции откако војниците ќе заминат, кои ќе се грижат за американските граѓани, вклучувајќи ги и неговите деца, за кои тој сепак верува дека се во регионот.

„Имам чувство дека Америка не се грижи. Ова е најтешкото време во мојот живот“, рече Шикдер за Си-Ен-Ен.

Додека бил на аџилак во Мека во март 2015 година, неговата сопруга ги однела децата на Јусуф и Захра од семеејниот дом во Мајами за да се приклучат на ИСИС.

Јусуф тогаш имаше четири години, а Захра беше девет месеци. И двајцата се родени во Америка, додека Шикдер е американски државјанин со потекло од Бангладеш.

„Мојата сопруга Рашид Сумаи беше радикализирана и одлучи да се приклучи на ИДИЛ во Сирија“, рече тој.

Таа првично му испратила фотографии од синот и ќерката од Рака, главниот град на самопрогласениот Калифат. Подоцнежните фотографии покажуваат дека Захра е облечена во црн фустан на Исламска држава и со покриена коса.

Во 2016 година, Шикдер добил документ преку смс во кој се вели дека неговата сопруга се развела затоа што тој одбил да се пресели во Исламска држава. Наскоро дознал дека неговата сопруга се омажила за борец на ИСИС и родила ќерка.

Според него, тој бил убиен еден месец по свадбата. Пораките од неговата сопруга престанаа да доаѓаат од декември 2018 година. Тој открил од сестрата за раѓање третото дете на сопругата, која со неа заминала во Сирија, дека таа била убиена во воздушен напад додека децата претрпеле изгореници на лицето.

Оттогаш, тој се обидува на секој начин да ги пронајде своите деца, преку ФБИ, политичари, невладини организации, секој што беше подготвен да го слуша. Тој двапати сам замина во Сирија во потрага по деца, но не успеа да ги најде.

Некои му рекоа дека децата биле шверцувани во северозападна Сирија, последното упориште на бунтовниците кои се борат против сирискиот претседател Башар ал Асад и регионот каде беше убиен водачот на ИСИС, Абу Бакр Ал Багдади. Други велат дека децата се на сириско-турската граница, или во Турција или во бегалски камп близу границата со Ирак.

Од овие извори, тој дознал дека децата биле под грижа на друга жена, која исто така е дел од ИСИС. Тој сè уште не се откажува од пребарувањето за нив и се труди да ги лоцира.

Сè што остави, се сеќавањата и надежта дека еден ден повторно ќе ги гушка своите деца.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Метеоролозите предвидуваат уште повеќе дожд, посебно на североистокот на земјата, каде се наоѓа Венеција, Сицилија и другите Јужни региони.

ВЕНЕЦИЈА ПОД ВОДА: Поплавени кафани, продавници, затворени градинки, но дождот не мисли никако да запре!

Туристите и жители на Венеција во чизми се пробиваат низ водата која го преплави поголемиот...

Од полицијата е потврдено дека Тишма е уапсен заедно со два албански државјани.

Нарко БРАТСТВО ЕДИНСТВО разбиено во Атина-Црногорец и двајца албанци на чело на мафијата: Запленети 104 кг кокаин и 800.000 илјади евра!

Црногорскиот државјанин 45-годишниот Милан Тишма, кој важи за лице блиско на криминалната...

Си Џинпинг се очекува во вечерните часови да пристигне во Атина, а во текот на утрешниот ден ќе биде примен од неговиот грчки колега, а ќе оствари средба и со премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис.

ГРЦИЈА СПРЕМНА: Кинескиот претседател Си Џинпинг вечерва доаѓа во официјална посета на Грција!

На покана на грчкиот претседател Прокопис Павлопулос, претседателот на Народна Република...

Кога се работи за програмата на производство на авиони пета генерација, можеме да изјавиме дека првиот сериски авион Su-57 спремен е за испорака на трупите.

РУСКО ЧУДО ОД АВИОН СПРЕМЕН ЗА АКЦИЈА: Воената авијација го добива првиот авион пета генерација MADE IN RUSIA!

Првиот сериски произведен борбен авион пета генерација Su-57, спремен е за испорака на...