Таа вели дека според последните истражувања, аеросоли од коронавирусот може да останат во воздухот од 4-6 часа. И затоа е потребно да се носи маска и на отворено, смета Софијанова.

Објавил: Стојче Бушин | 29 октомври, 2020 22:23

Софијанова: Вирусот може да остане во воздухот 4-6 часа

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва се дебатираше со Аспазија Софијанова. Се разбира, тема е коронавирусот.

Таа вели дека според последните истражувања, аеросоли од коронавирусот може да останат во воздухот од 4-6 часа. И затоа е потребно да се носи маска и на отворено, смета Софијанова.

„Последното нешто што го читав денеска, и кога го градев ставот за маската на отворено, кажува дека вирусот може да останат во воздухот од 4-6 часа“, рече Софијанова, и додаде дека има исклучок од ова.

„Тука би ги исклучила планините, но во градско урбано место може да остане во воздухот, и вие не знаете кој поминал пред вас и не знаеме кој е носител на вирусот“, рече Софијанова.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Мене ми е ова Дежа ву. Jас се обидов во 2006-тата по средбата со бугарскиот премиер Станишев да проговорам за нашата заедничка иднина во ЕУ, врз основа на нашата заедничка историја и изразивме подготвеност за заедничко чествување на Св. Кирил и Методиј и Илинденското востание“, посочува Бучковски, дополнувајќи дека Заев „искрено се бори, од петни жили, за нашата европска иднина“.

Бучковски: Мене ова со Бугарија ми е Дежа ву

„Не е во ред некој да биде „обвинет“ за распродажба на историјата кога во исто време,...

За блискоста како што ја нарекува помеѓу двата народи, Заев вели дека најдобар пример е сличноста на јазикот. Ние многу добро се разбираме, а од двете страни на границата, имаме роднини и пријатели кои често ги посетуваме – вели Заев.

Заев: Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, Делчев е заеднички револуционер

Македонија и Бугарија немаат споделена туку заедничка историја – вели во интервју...

Понудивме многу работи како решенија за ковид-кризата, но односот на власта е ингорантски и бевме одбиени, вели лидерот на опзициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Незадоволен сум од справувањето на здравствените власти со короната

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на ТВ Сител изјави дека е...

Според Петровски, за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ се подготвува Александар Николоски, потпретседател на оваа партија.

Петровски тврди дека ќе има смена на Мицкоски, Николоски ќе биде новиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ!

Опозициската ВМРО ДПМНЕ подготвува смена на актуелниот лидер на партијата, Христијан...