ВКУСНИ МАФИНИ !!!

Објавил: Сара Фемина | 16 октомври, 2020 21:12

СОЧНИ МАФИНИ БЕЗ БРАШНО: Ова благо се прави лесно и брзо и совршено е ако имате ГОСТИ!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Направете вкусни мафини и изненадете го вашето семејство и пријатели со овој вкусен десерт. Можете да ги направите за роденден, крштевки или за полнолетство на вашето дете. Добар избор за вашата кујна.

Неопходно е:

3 јајца, 2 чаши гриз (чаши 100 гр) 1 чаша кокос, 1 чаша шеќер, 1 чаша масло, 1 чаша суво грозје, 200 мл јогурт, 1 прашок за пециво, 1 ванилин шеќер, кора од лимон сок од лимон, 1 чаша вода.

Подготовка:

Изматете ги јајцата, со две лажици шеќер, додадете гриз со прашок за пециво, кокос, масло, суво грозје, кора од лимон и измешајте сè добро.

Наполнете калапи за мафини и печете на 190 степени Ц околу 30 минути.

Додека тортата се пече, посипете го шеќерот со вода во која додаваме ванилин шеќер и половина парче лимон.

Изладете го сирупот, а потоа кога ќе се испече колачот, извадете го од калапот во сад и прелијте го.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Рецепти

Јапонските научници на ова истражување работеле година дена, па откриле дека луѓето кои консумирале чаша сок од домати еднаш дневно, имаат понизок притисок.

Сокот од домати го намалува крвниот притисок

Едно истражување наведува дека консумирањето една чаша незасолен сок од домати би...

Како и да е, ако ви недостигаат трошки и треба да украсите слатки или само сакате да научите како сами да ги подготвувате, вие сте на вистинското место!

Како да направите домашни трошки од чоколадо: Толку едноставно, вкусот е 10 пати подобар од купените(РЕЦЕПТ)

Идејата да направите сами чоколадни трошки може да изгледа апсурдно, особено затоа...