Центарот за контрола и превенција на болести од Јужна Кореја соопшти денеска дека најмалку 802 заразени лица биле поврзани со патници кои доаѓале од странство.

Објавил: Сара Фемина | 7 април, 2020 16:53

Со електронски ракавици се следат лицата во самоизолација: Јужна Кореја со нови мерки!

Фото/Текст извор: ©Foto: EPA / Jeon Heon-kyun

Властите на Јужна Кореја размислуваат да користат електронски нараквици за да го следат зголемениот број на луѓе што се ставаат во изолација за да се забави ширењето на новиот коронавирус.

Претставникот на Министерството за здравство, Тае-хо, изјави денеска дека ваквите уреди се меѓу неколкуте мерки што се разгледуваат во потрага по практични и ефективни начини за следење на лицата изолирани во домовите и објектите.

Тој рече дека електронските нараквици ќе покренат проблеми со приватноста и не дал конкретен одговор кога го прашале колку е веројатно владата да нареди нивно спроведување.

Бројот на лица во карантин се зголеми значително од минатата недела кога Јужна Кореја започна да применува 14-дневен карантин на сите патници кои доаѓаат од странство за да го запрат порастот на увезените инфекции.

Според официјалниот претставник на Министерството за внатрешни работи и безбедност Ли Бионг-шеол, повеќе од 46.500 лица се во самоизолација, а според податоците до понеделник вечер, вклучувајќи 38.400 неодамна се пристигнати од странство.

Тој рече дека бројот може да достигне 80.000 или 90.000. Од карантираните лица се бара да преземат апликација што ги алармира властите ако ги напуштат домовите или местата на живеење, но тие апликации не се доволни кога луѓето ги искористиле и ги испуштаат паметните телефони или ја исклучуваат функционалноста на локацијата.

Ли рече дека полицијата во Јужна Кореја моментно истражува повеќе од 70 лица за наводно кршење на карантин.
Јужна Кореја денес објави 47 нови случаи на вирусна корона, а уште шестмина починале, што резултирало со вкупно 10.331 заразени лица и 192 мртви.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Иницијатор за поднесување на барањето е д-р Алемпијевиќ, професор по судска медицина на Медицинскиот факултет во Белград, а него го поддржаа уште шест колеги и еден лекар во пензија.

НЕСТОРОВИЌ ОСТАНУВА БЕЗ ДОКТОРСКА ЛИЦЕНЦА: Ќе поднесам тужба!

Против проф. Д-р Бранимир Несторовиќ, член на Кризниот штаб за борба против коронавирусот,...

Според АП, тој оценил дека „во американската историја е без преседан толку мал број на корпорации кои контролираат толку голема сфера на човековите интеракции“.

ТРАМП ПОТПИША УРЕДБА ЗА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: Имаа неконтролирана моќ да цензурираат, ограничуваат, креираат и кријат!

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша указ со кој се ограничува заштитата...

Оваа одлука е во рамки на ублажување на мерките кои се воведени поради пандемијата на коронавирус.

Ергодан најави ублажување на мерките : Се отвараат рестораните, парковите и спортските објекти!

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, соопшти дека од 1 јуни ќе бидат дозволени...