Секогаш кога ќе се обидеме да разбереме како се препорачуваат некои високо сомнителни терапевтски политики на највисоко ниво на власт во јавното здравство (СЗО, ЦДЦ, РКИ, итн.),често откриваме или срамен судир на интереси, или недостаток на експерименти со суштински контроли, и секогаш строго отфрлање на какво било отворено разговорање со авторитативни научници кои презентираат дисидентски погледи за патолошки процеси.

Објавил: Катерина Крстиќ | 12 мај, 2020 9:47

СО СЕКОЈА ПАНДЕМИЈА ТИЕ СЕ ПОБОГАТИ: Документиран начинот на работа на фармакомафијата, не пропиштија ниту една шанса- Сарс, Хив, Птичји Грип…

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Logično Foto: Profimedia

Книгата „Манија вирус“ од 2007 година од Торстен Енгелбрехт и Клаус Конлеин претставува трагична порака која се надеваме дека ќе придонесе за реинтеграција на етичките вредности во спроведувањето на истражување на вируси, политика за јавно здравје, комуникација со медиуми и активности на фармацевтски компании. Очигледно е дека основните етички правила со години се опасно занемарувани во многу од овие области.

Кога американската новинарка Силија Фарбер смело објави статија „Вон контрола – СИДА и корупција во медицинската наука“ во списанието Харпер (март 2006 година), некои читатели веројатно се обидоа да се убедат дека „корупцијата“ е изолиран случај. Ова е далеку од вистината, толку добро документирано од Енгелбрехт и Конлајн во оваа книга. Тоа е само врв на ледениот брег.

Корупцијата во истражувањето е широко распространета појава, која во моментов се наоѓа во многу големи, наводно заразни здравствени проблеми, почнувајќи од СИДА до хепатитис Ц, говедска спонзиформна енцефалопатија („болест луда крава “), САРС, птичји грип и тековната практика за вакцинирање (вакцинација со хуман папилом или ХПВ).

Во истражувањето на сите шест од овие различни проблеми со јавното здравство, научното истражување за вируси (или приони за случајот БСЕ) отиде во погрешен правец во суштина на истиот систематски начин.

Овој пат секогаш вклучува неколку клучни чекори: пронаоѓање на ризик од катастрофална епидемија, инкриминирање недостижен патоген, игнорирање на алтернативни токсични причини, манипулирање со епидемиологијата со непроверливи броеви за да се зголеми лажната перцепција за непосредна катастрофа и ветување за спасување со помош на вакцините.

Ова гарантира големи финансиски приноси. Но, како е можно да се постигне сето ова? Едноставно потпирајќи се на најмоќниот активатор на човековиот процес на донесување одлуки, т.е. СТРАВОТ!

Медиумите и фармацевтската индустрија носат најголем дел од одговорноста за зајакнување на стравовите, стравувањата што се случуваат случајно секогаш би ги уништиле фантастично профитабилните компании.

Хипотези за истражување кои ги покриваат овие области на истражување на вируси практично никогаш не биле научно потврдени со соодветни контроли. Наместо тоа, тие се утврдени со „консензус“.

Ова потоа брзо се претвора во догма, ефикасно спроведена на квази-религиозен начин од страна на медиумите, вклучително и сигурност дека финансирањето за истражување е ограничено на проекти кои ја поддржуваат догмата, исклучувајќи ги истражувањата за алтернативни хипотези.

Истражувачки програми за хепатитис Ц, ББС, САРС, птичји грип и тековната политика за вакцинирање се развија со истата логика како и максимизирање на финансиската добивка.

Секогаш кога ќе се обидеме да разбереме како се препорачуваат некои високо сомнителни терапевтски политики на највисоко ниво на власт во јавното здравство (СЗО, ЦДЦ, РКИ, итн.),често откриваме или срамен судир на интереси, или недостаток на експерименти со суштински контроли, и секогаш строго отфрлање на какво било отворено разговорање со авторитативни научници кои презентираат дисидентски погледи за патолошки процеси.

Неколку пати се документирани манипулации со статистиката, фалсификување на клиничките испитувања, избегнување на тестовите за токсичност за лекови. Сè е секогаш брзо прикриено и ништо досега не успеа да ја наруши циничката логика на денешниот бизнис за истражување на вируси.

Прикривањето на невротоксичноста на живата што содржи конзерванс тимерозал која би можела да биде веројатна причина за аутизам кај вакцинирани деца очигледно го достигна највисоко ниво на американско тло …

Вирусот Манија е социјална болест на нашето високоразвиено општество. За да се излечи, потребно е да се надмине стравот, стравот како најсмртоносен инфективен вирус, кој најефикасно се пренесува преку медиумите.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Обраќајќи се пред парламентот, британскиот премиер рече дека последното нешто што тој сакаше да го направи е да ги обвини здравствените работници за тоа што се случи.

Не се криви здравствените работници: Џонсон ја презеде целата одговорност за ширење на короната во Велика Британија!

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека презема целосна одговорност...

СЗО ја идентификуваше и елиминираше глобалната пандемија. Лекот веќе беше познат, но СЗО не го пријави на Кинезите ??

КОВИД- 19 НЕ Е ВИРУС: Италијанците први го пронајдоа лекот за коронавирус?

Италијанските лекари не го почитуваа глобалниот закон за здравство на СЗО, кој препорачуваше...

Хашеми бил убиен недалеку од неговата куќа, пренесува Ројтерс, и се наведува дека напишал бројни текстови за Исламската држава и за полицијаташто работела во Ирак со поддршка на Иран.

УБИЕН ПОЗНАТ ПОЛИТИЧКИ АНАЛИТИЧАР: Го чекале пред неговиот дом, не му простиле се што напишал за нив!

Вооружени лица го убиле денеска во Багдад Хишам ал-Хашеми, истакнат поранешен советник...