Со предлог уставните измени, особено во член 3 за територијалниот интегритет, Македонија ќе е гарант и за територијалната сувереност и непроменливост на границите на своите соседи

Објавил: Мирко Бачиќ | 12 октомври, 2018 15:17

Со уставните измени Mакедонија ќе гарантира и туѓ територијален интегритет

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Македонија ќе го гарантира територијалниот интегритет за себе но и за соседните држави?!

Впрочем така барем владата предлага во документот за измена на Уставот.

Со измената на членот 3 кој владата го “стокми” по договореното во Нивици, ќе се прецизира поцврста гаранција за трајноста на границите.

Со новиот уставен амандман кој се предлага ќе се декларира почитување на суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на соседните држави и со тоа ќе се прецизира поцврста гаранција за трајноста на границите и дека Република Македонија нема територијални претензии. Тоа ќе значи заштита на територијалниот интегритет на Република Македонија и на соседните земји. – стои во документот.

Но уставните експерти предупредуваат, со Уставот на Македонија не може да се гарантира суверенитет ниту политичка независност на соседните држави.

Во делот на не менување на границата предлогот содржи апсурд непознат во уставно-правната пракса. Во новиот амандман на члen 3 се предлага да се декларира почитување на суверенитет, територијален интегритет и политичка независност во соседните држави, прашања што веќе се уредени во меѓународното право, но и во уставите на соседните држави, велат уставните професори кои консултиравме.

Членот 3 беше и главниот трн во око за Грците бидејќи во него гледаа иредентизам:

Територијата на Република Македонија е неделива и неотуѓива. Постојната граница на Република Македонија е неповредлива. Границата на Република Македонија може да се менува само во согласност со Уставот.

Со уставните измени уште во 1992-та, во Амандманот 1 беше додаден принципот на доброволност при промената на границата и согласноста со општо прифатените меѓународни норми.

Уште пред 26 години Македонија со прифаќањето на измена  на овој амандман, се обврза дека нема територијални претензии кон соседите, но актуелната влада повторно се согласи на измена на нешто што веќе е договорено.

*Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Од ВМРО - ДПМНЕ посочија дека и по 125 години од формирањето на Македонската револуционерна организација, борбата трае, овој пат за спас на името и Македонски идентитет

И по 125 години трае македонската борба за самоопределување и самоидентификација

ВМРО – ДПМНЕ, како идеолошки наследник на Македонската револуционерна борба, денес...

Ванковска важи за гласен критичар на сите владини политики без разлика на партиската припадност, но очигледно актуелната се обиде да ја замочи, барем на социјалните мрежи

Блокиран ФБ профилот на проф. Ванковска

Професорката Билјана Ванковска, гласен критичар на политиките на сите влади, се соочи...

Тодоров смета дека со ВМРО - ДПМНЕ владее структура на УДБА, иста онаа која го постави за министер, Јанчев пак смета дека требало да го пофалат а не да го споредат со Мијалков

Тодоров го исклучила УДБА, Јанчев е само навреден, очекувал пофалби

По синоќешните одлуки на ЦК на ВМРО – ДПМНЕ за исклучување на партиски функционери...

СЈО и Кривичен, негираат дека Мијалков доставил барање за враќање на македонската патна исправа, но не коментираат за поседувањето важечка од Република Чешка

СЈО и Кривичен со изјави дека не е вратен пасошот на Мијалков, чешкиот не е ни одземен?

По информацијата од партиски извори дека вчера пред ЦК на ВМРО – ДПМНЕ на барање...