Диелза Хоти ја објави веста преку фотографија што ја сподели на Инстаграм.

Објавил: Катерина Крстиќ | 7 август, 2019 16:56

Со 15 куршуми убиена мајката на советничката на Хардинај

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Трагедија се случи во Призрен откако очувот на Диелза Хоти, пукал во нејзината мајка со 15 куршуми.

Хоти ја објави веста преку фотографија што ја сподели на Инстаграм.

Жената која беше убиена од нејзиниот сопруг со кој била во брак неколку години, била мајката на потпретседателката на Алијансата за иднина на Косово и политичката советничка на косовскиот премиер кој од неодамна си даде оставка, Рамуш Харадинај, Диелза Хоти. Инаку Хоти е и лидер на младината на оваа партија, пренесува Газета Експрес.

Диелза Хоти ја објави веста преку фотографија што ја сподели на Инстаграм.

Почивај во мир моја мајко, ангел мој“, напишала ќерката на покојната.

Досега се знае дека 42-годишната жена била убиена по расправија што ја имала со нејзиниот сопруг, 20 години постар, 61-годишниот Б.В., со кој биле во брак неколку години. Двајцата се вратиле од одмор во Швајцарија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Објавени се снимки на кои, според тврдењата на Приштина, се гледаат почетните напади, кога е и убиен припадникот на косовската полиција.

Свеља кажа дека снимките биле најдени во еден од дроновите запленети во Бањска, кој, како што кажа, „бил во рацете на терористите“.

Косовската полиција објави две снимки тврдејќи дека на нив се гледа почетокот на судирот меѓу групата Срби и косовската полиција.„Видеото ги прикажува првите напади на терористичката група на косовската полиција. Нападите, како што се гледа, се извршени со различно оружје, почнувајќи од зоља и друго тешко вооружување“, тврди косовскиот министер.Полицијата на Косово објави и фотографии од запленето оружје за кое тврдат дека е произведено во Србија, а дека дел од оружјето и муницијата се произведени во последните години.

Претходно премиерот на Косово Аљбин Курти објави снимки кои, како што тврди, покажуваат дека оружената група од Бањска за нападот се спремала на воен полигон во Србија.

Косовската полиција објави снимки од почетокот на нападот во Бањска (ВИДЕО)

Косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља, продолжи да објавува снимки...

Кандидатурата на Косово доби поддршка и од Албанија, каде што ќе се одржат дел од настаните. Позитивна оценка за кандидатурата даде и комисија на МКМИ, која престојуваше во Косово пред една недела.

Косово ја доби организацијата на Медитеранските игри 2030

Генералното собрание на Меѓународниот комитет на Медитеранските игри (МКМИ), што се...

Тие оценија дека безбедносната состојба на северот на Косово е вознемирувачка и тензична.

ЕУЛЕКС: Вознемирени сме од присуството на вооружени и маскирани лица и групи на север од Косово

Мисијата на Европската унија за правда (ЕУЛЕКС) денеска соопшти дека за време на патролите...