Бугарските спасувачки екипи реагирале на повикот за помош, што децата го упатиле околу 4 часот вчера попладне. Децата моментално се во добра состојба.

Објавил: Перо Милчин | 13 јануари, 2019 13:26

Спасени 5 деца од Србија, во зимското одморалиште Банско

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Спасени се пет деца од Србија, во зимското одморалиште Банско на возраст од 12 до 15 години, пренесоа српски „Вечерње новости“. 

Во соопштението се наведува дека се работи за деца кои возеле сноуборди надвор од скијачките стази. Бугарските спасувачки екипи реагирале на повикот за помош што децата го упатиле околу 4 часот вчера попладне. Децата моментално се во добра состојба и без посериозни повреди, но биле исплашени и имале голема паника за она што им се случило, јавија бугарските медиуми.

Градот Банско е со наjголeма динамика на приватните инвестиции во туристичкиот дел на градовите во Бугарија и имало повеќе от 17 000 легла] за туристите во 2010.


Градот Банско е сместен на источните падини на планината Пирин и во неговата непосредна близина се наоѓа и ски-центарот кој го носи истото име.

Банско e рекреативен скијачки центар во Пирин, ситуиран на надморска височина од 925 м. Располага со 17 скијачки патеки (должина 75 км) и 27 ски-лифтови. Наjвисоката точка на ски-центарот е 2560 м, а наjниската – 1000 м.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Хрватската амбасада во Сараево се наоѓа во канцелариска зграда во центарот на градот на Детскиот плоштад во Сараево.

ХРВАТСКАТА АМБАСАДА ОСТАНА БЕЗ ЗНАМЕТО НА ЕУ: Се трага по вандалите во Сараево!

Знамето на Европската унија поставено на фасадата на зградата на хрватската амбасада...

Полицијата денес објави дека повеќе од 3.600 лица биле казнети првиот ден за кршење на полицискиот час, кој трае од 21:00 до 4:30 часот наутро, а 25 лица се уапсени за насилство за време на забраната за движење, објави АП.

ХАОС ВО ХОЛАНДИЈА: Протести на првата ноќ на полицискиот час, демонстрантите го запалија објектот за тестирање на вирусот корона(ВИДЕО)

За време на младинскиот протест на првата ноќ на полицискиот час, демонстрантите запалија...

Студентите кои се собраа во кампусот на Универзитетот Босфор скандираа „далеку од нашиот универзитет“.

СТУДЕНТИТЕ СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈА ВО ИСТАНБУЛ: Не го сакаат ректорот назначен од Ердоган

Турската полиција денеска се судри во Истанбул со стотици студенти кои демонстрираа...

Ремените беа завиткани околу опашката на авионот и влегоа во моторите, па „Ербас А320“ на колумбиската компанија мораше присилно да слета.

ИЗБЕГНАТА ТРАГЕДИЈА: Авион се судри со балон полн со пиротехника, принудно слета во Колумбија

Авион на колумбиската компанија „Авианса“ на лет од Орландо – Флорида, за малку...