Доколку здравствената состојба е стабилизирана во државата, 22 дена по завршување на вонредната состојба, избори ќе има

Објавил: Катерина Крстиќ | 19 мај, 2020 9:30

СПАСОВСКИ: Избори ќе има 22 дена по завршување на вонредната состојба!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во интервју за ТВ Клан, рече дека доколку се стабилизира здравствената состојба во државата, избори ќе има 22 дена по престанокот на вонредната состојба, која претседателот Пендароваски ја продолжи за нови 14 дена, и ќе трае до 30-ти мај.

На вчерашната лидерска средба кај претседателот Пендаровски дадени повеќе предлози за изборен датум: Заев е за избори во јуни, Ахмети за јули, Села за август, Мицкоски за септември. Изгледите за консензуален изборен датум засега се мали.

„22 дена по престанок на вонредната состојба, во Северна Македонија ќе им избори, како што налагаа Уставот. Сега вонредната состојба е продолжена за 14 дена, што значи заавршува некаде на 30 мај. Ќе видиме дали ќе им потреба од нејзино продолжување. Доколку здравствената состојба е стабилизирана во државата, 22 дена по завршување на вонредната состојба, избори ќе има“-рече Спасовски.

Спасовски на прашањето дали ќе биде укинат полицискиот час по завршување на вонредната состојба не даде конкретен  одговор и додаде дека всушност тоа е една од најефикасните мерки за спречуваање на ширење на коронавирусот.

Според Спасовски техничкиот министер за внатрешни работи Чулев директно ги опструира епидемиолошките мерки, водејќи се по неговата изјава дека нема да ги казнува граѓаните.

Инаку вчера и претседателот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за Канал 5 го делеше истиот став со Спасовски. Според Заев возможни се избори на 21 јуни!

-Здравјето на граѓаните е пред се. Ние сме парламентарна демократија и Собранието мора да функционира и да има политичка Влада која ќе носи храбри одлуки. Во вакви околности кога немаме договор, остануваат термините, односно 22 дена од завршување на вонредната сосотојба да се одржат избори. Вонредната состојба завршува на 30 мај, на 21 јуни се изборите. Прашањето не е што сакаме, кога нема договор кога нема договор во секоја земја останува Закон и владеење на правото. Мора да се почитуваат законите, а законот вели изборите се на 21 јуни. Тоа може да се одложи ако се продолжи вондредната сосотјба, но за таа да продолжи мора да има сериозен аргумент. Треба изборите да се одржат согласно законските рокови, истакна претседателот Заев.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, СДСМ скоро никогаш не победувале на избори, но кога ќе ја презеле власта, рече тој, прават национални предавства.

Мицкоски за Сител: Ако случајно дојде СДСМ на власт, тогаш ќе се случи федерализација, а втор чекор целосно уништување

Генерално би издвоил три дела од програмата, ние нудиме 1000 решенија за 1000 проблеми,...

Во нашата кампања промовиравме одлична идеја и голем сон. Сонот за еднаквост, сонот за прв премиер Албанец Македонија, порача Зибери од пред Собранието на Македонија.

ЗИБЕРИ: Наскоро ќе биде избран првиот премиер Албанец.

Денес автобусот „Оствари го сонот“ пристигна и на следната станица, пред Собранието....

Сликата сегде е тажна, мачна, луѓето не се задоволни од секојдневието, не се задоволни од оваа политичка пандемија наречена СДСМ и Заев која трае веќе три години. Но, народот се исправа и сака промени, сака обнова. На 15 јули доаѓа обновата во Македонија, потенцираше Мицкоски!

Мицкоски: Раководство на СДСМ ја донесе Македонија на дното и ја претвори во хибриден режим

Огромна победа е во најава, луѓето се обединуваат околу обновата, луѓето се решени,...

За време на молкот, медиумите продолжуваат да известуваат за изборниот процес, но престануват сите облици на изборно медиумско претставување на учесниците во изборната кампања.

Од вечерва на полноќ почнува изборниот молк, ќе трае до 21 часот на 15 јули

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги известува радиодифузерите...