Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва изјави дека истрагата за случајот „Двојник“ во врска со злоупотребите при издавање на пасоши, ќе се прошири, без разлика дали се работи за структури во МВР или надвор, и без разлика колку високо ќе се дојде во хиерархијата на полицијата.

Објавил: Сара Фемина | 14 април, 2021 21:13

Спасовски: Истрагата за „Двојник“ ќе се прошири, нема толеранција за никого

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вечерва во „Само вистина“ гостин беше министерот Оливер Спасовски.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва изјави дека истрагата за случајот „Двојник“ во врска со злоупотребите при издавање на пасоши, ќе се прошири, без разлика дали се работи за структури во МВР или надвор, и без разлика колку високо ќе се дојде во хиерархијата на полицијата.

Спасовски: Ако зборуваме за тоа дали има потреба од софтвер за безбедност во сообраќајот при кој ќе нема човечки фактор ќе одлучува, да, има потреба. Но според тоа што е направено нарачателот е Генералниот секретаријат на Владата. Се води постапка за овој случај и институциите ќе испитаат и тоа е важно.

Спасовски: Првичната истрага покажува дека тие кои добивале пасоши, не биле присутни тука, не доаѓале, тоа го одработувале лицата од МВР, во организација со лица и надвор од министерството.Важно е дека институциите реагираа веднаш, спроведена е истрага, ги имаме сторителите, и таа ќе се проширува, но добар дел од пасоши биле изработени и во времето кога Чулев беше министер за внатрешни работи.

Спасовски: Токму еден од уапсените луѓе во акцијата „Двојник“ е оној што ги извадил документите на 27 јануари и тие документи од тој датум се наоѓаат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа лице работи во правните служби токму на издавањето на личните документи.

Погледнете ја целосно вечерашната емисија „Само вистина“ овде.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Симовски вели дека никаков политички субјект не вршел притисок врз нив како да се спроведе пописот.

СИМОВСКИ ЗА ТВ 24: НИКАКОВ ПОЛИТИЧКИ СУБЈЕКТ НЕ ВРШЕШЕ ПРИТИСОК ВРЗ НАС КАКО ДА СЕ СПРОВЕДЕ ПОПИСОТ

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа...

Доктор Цана смета дека правно треба да се одговара и некој да сноси вина ако тоа го пкаже истрагата. Шокантно е да се дознае дека во тој ковид центар имало и роднини на пациенти.

ЦАНА ЗА ТВ 24: МОРАЛНА Е ОБВРСКАТА ДА СЕ ДАДЕ ОСТАВКА ПО ВАКВА ТРАГЕДИЈА

Доктор Фадил Цана, специјалист инфектолог на Клиниката за инфективни болести во емисијата...

Во разговор за МКД.мк Лимани вели дека веќе имал контакти со политичките партии и дека некои од нив размислуваат да го поддржат во неговата борба да биде избран за градоначалник на Кичево.

Лимани: Се обидуваше Ахмети да ме разубеди, ама реков дека е доста од ДУИ

Лидерот на ДУИ Али Ахмети се обидел неколку пати преку посредници, меѓу кои и преку...