Ова, меѓу другото, го изјави денес министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при посетата на на новите реконструирани простории на Одделението за управни работи Кавадарци.

Објавил: Стојче Бушин | 29 декември, 2020 12:44

Спасовски: Реновирани просториите на ОУР Кавадарци, ги подобруваме условите за работа!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

 „Ми причинува големо задоволство фактот што, преку денешниов настан, односно можноста да имаме увид во новите, реконструирани простории на Одделението за управни работи при ОВР Кавадарци, практично го потврдуваме континуитетот на заложбата што уште на почетокот на мојот мандат во 2017 година јавно ја манифестиравме – а тоа е генералното подобрување на материјално-техничките услови за работа на полициските служби“.

Ова, меѓу другото, го изјави денес министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при посетата на на новите реконструирани простории на Одделението за управни работи Кавадарци.

Министерот Спасовски потенцираше дека МВР продолжува со примарната задача, така што само од октомври наваму динамично започнаа активности за реконструкција и санација на пет објекти што ги користат разни организациони единици при МВР, при што градежните работи за објектот на ПС Жеровјане, на ОУР Кавадарци и ОВР Крива Паланка се готови, а во тек, односно при крај се градежните зафати на објектот во Гевгелија и на објектот на ОУР Кавадарци.

Во оваа прилика министерот Спасовски, исто така, нагласи дека во рамки на досегашните вакви активности изминативе неколку години градбата, односно реконструкцијата на објектите беше исклучиво на товар на буџетот на Министерството.

Ние успеавме преку нашите финансиски проекции и заштеди да инвестираме над 70 милиони денари во реализацијата на тој наш план“, потенцираше министерот Спасовски и додаде: „Се разбира, нема да запреме тука, затоа што во тек се проценките за продолжување на активностите и наредната година, односно продолжување на санацијата и реконструирањето на објекти на министерството секаде онаму каде што ќе се процени дека тоа е нужно“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Кретивно

Оваа сервисна улица ќе може да ја користат ограничен број возила, во временски интервали исклучиво од 8 до 9 часот наутро и од 14 до 17 часот, времето кога вработените влегуваат и излегуваат – рече градоначалникот Шилегов, на денешната прес-конференција.

ПОЧНА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА НА КЕЈОТ „13 НОЕМВРИ“

Градот Скопје вчера почна со партерно уредување на кејот „13 Ноември“, на потегот од...

Тој објасни дека поранешни познати диви депонии во градот, Градот Скопје успеа да ги претвори во паркови, а денес истите ги посетуваат стотици граѓани кои живеат во близина. Тоа се парковите во Мичурин и во Кисела Вода, а истовремено се работи на уредување нов парк во Карпош, кој исто така порано беше позната дива депонија.

НОВ ЗЕЛЕН ПРОСТОР СЕ УРЕДУВА КАЈ МНТ

Градот Скопје и МНТ уредуваат нов зелен простор во близина на кејот на Вардар, пред...

Во новиот парк во Мичурин во Аеродром, се засадија 520 нови листопадни и зимзелни дрвја кои веќе напролет ќе развијат убави крошни чии сенки ќе придонесат за намалување на температурата во жешките месеци и ќе го раззеленат овој јавен простор кој до неодамна беше дива депонија.

НОВИ ДРВОРЕДИ СО 520 ДРВЈА ВО НОВИОТ ПАРК ВО МИЧУРИН

НОВИ ДРВОРЕДИ СО 520 ДРВЈА ВО НОВИОТ ПАРК ВО МИЧУРИН! Во новиот парк во Мичурин во Аеродром,...