-Додека ВМРО-ДПМНЕ, партија која ја уништуваше Македонија 11 години, повикува да се поведе постапка пред ДКСК, јас дојдов сам и доставив допис да се испита целиот случа

Објавил: Перо Милчин | 13 август, 2019 13:03

СПАСОВСКИ: Синот на сопственикот на Пин Петрол работи во МВР, но не во мојот кабинет!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска достави допис до Антикорипциска комисија и побара да го расчисти случајот со бензиската „Пин Петрол“ отворенa неодамна во Куманово. ВМРО ДПМНЕ веднаш по отворањето ја поврза со министерот.

Сопственик на „Пин Петрол“ е татко на советникот за односи со јавност на Спасовски, Никица Петрушевски. Оливер Спасовски тврди дека „лицето е вработено во МВР“, но дека не работи во неговиот кабинет. Не смее да се дозволи манипулација со јавноста – рече министерор Оливер Спасовски пред Антикорупциска комисија.

-Одговорно сакам да кажам дека тоа се апсолутно лаги и дезинформации, ниту јас ниту моето семејство немаме удел во таа или во било која друга компанија, ниту во државата, ниту надвор од неа, ниту денеска, ниту во минатото – рече Спасовски.

Тој нагласи дека тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ се дезинформации и невистини за да биде дискредитиран.

-Додека ВМРО-ДПМНЕ, партија која ја уништуваше Македонија 11 години, повикува да се поведе постапка пред ДКСК, јас дојдов сам и доставив допис да се испита целиот случај, мојата имотна состојба, потеклото на имотот, и да се утврдат фактите. Не смее да се дозволи манипулација со јавноста – рече Спасовски пред Антикорупциска комисија.

Никица е син на Добрин Петрушевски, близок соработник на Оливер Спасовски, а се јавува и како инвеститор на фамозната бензиска пумпа во населбата „Перо Чичо“, појаснува страницата на Кумановска република.

„Се поставува прашањето, од каде толку пари на овој млад човек да биде инвеститор на бензинска пумпа или пак позади оваа инвестиција стои уште некој од присутните на третата слика, направена при поставување на камен темелник на споменатата бензинска пумпа?“, се поставува прашање во споменатиот пост на Фејсбук.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој тврди дека лицето кое пристигна од Шутка не е Јанева и дека се работи за уште една како што вели тој лага на Зоран Заев.

МИЛЕНКО: ТОА НЕ Е КАТИЦА-ЛАЖАТ таа е пренесена е со хеликоптер од Јасен во Грција во куќа на еден наш богаташ-политичар

Екс обвинителката Катица Јанева оди во куќен притвор. Вака денеска одлучи скопскиот...

Таа истакна дека нивниот став бил негатиен во врска со излегувањето на Јанева од притворот во Шутка, вели шефицата на Обвинителството – Вилма Русковска, во изјава за „А1он“.

Со судии што ја пуштаат Катица дома, нема место во ЕУ- Рускоска бесна поради одлуката на Апелација

Откако денеска Апелациониот суд донесе одлука Катица Јанева да биде пуштена во домашен...

Вака некој со лаги тоа да го злоупотреби е нечесно кон јавноста и нека му е на чест на Милошоски, изјави во септември Заев.

Премиерот Заев уште во септември најави дека Јанева ќе биде пуштена во куќен притвор

Се потврдија информациите на пратеникот Антонио Милошоски кажани на лидерската...

Сите го познаваат капетан Џевдет кој е храбар војник, гордост на својата татковина. Тој е истовремено сопруг, бескрајно вљубен во својата сопруга, убавицата Азизе, но и грижлив татко на своите деца и добар син на својата мајка.

Познат крајот на мега хит серијата „Далеку од дома“- нема да ви се верува што ќе се случува

Актерите кои се прославија со легендарните улоги од “1001 ноќ” овојпат повторно ги...