Во претходниот мандат значително ја зголемивме довербата на граѓаните во полицијата и во наредниот период ќе продолжиме во иста насока, со чесна и одговорна работа, транспарентно и секогаш во функција на граѓаните, вели министерот!

Објавил: Стојче Бушин | 9 септември, 2020 12:44

Спасовски: Чест ми е што повторно можам да го водам МВР

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Чест ми е што повторно можам да го водам МВР и заедно со сите вработени да придонесеме за подобра безбедност на граѓаните, вели старо-новиот министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски!

Во претходниот мандат значително ја зголемивме довербата на граѓаните во полицијата и во наредниот период ќе продолжиме во иста насока, со чесна и одговорна работа, транспарентно и секогаш во функција на граѓаните, вели министерот!

Добрите резултати на полицијата доаѓаат со мотивација на полициските службеници, со постојано подобрување на условите за работа и стандардот, а тоа ќе го правиме уште поинтензивно во наредниот период, продолжуваме со реновирањето на полициските станици, но и со изградба на нови објекти, набавка на нови униформи.

Продолжуваме со реформите во безбедносниот сектор и со нашиот концепт полиција заштитник и партнер на сите граѓани, рече Спасовски!

По 28 години се ослободивме од називот „тајна полиција”, ја разбивме концентрацијата на моќ во МВР и УБК и ги надминавме состојбите својствени за заробени држави и злоупотреба на институции, со гаранција дека веќе нема незаконско прислушување како во минатото!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Целта на овој Јавен повик е поддршка на иновативни решенија за локалните проблеми со кои се соочуваат општините.

ОФИЦИЈАЛНО ОТВОРЕН ЈАВНИОТ ПОВИК „ЕУ ЗА ОПШТИНИТЕ – ПОДОБРУВАЊЕ НА ЛОКАЛНИТЕ ОПШТИНСКИ УСЛУГИ ПРЕКУ ИНОВАТИВНИ КОНЦЕПТИ”

Градоначалникот Шилегов, кој е и претседател на ЗЕЛС, денеска преку Zoom апликацијата...

Јас ќе кажам и ќе оставам на министерот за здравство да дообјасни, Владата ја слуша комплетно Комисијата за здравствена заштита и министерот Венко Филипче кој што работат, ако тие предложат ние ќе постапиме.

Заев: Го повикувам Мицкоски да не го доведува во опасност јавното здравје

Премиерот Заев одговараше на новинарски прашања по одржаната седница на Советот за...

Со цел да истраеме, ве замолувам да држите дистанца, редовно да носите маска и да одбегнувате дружби и семејни собири. Ве молам, направете го тоа за себе и за своите најблиски.

Пендаровски: Состојбата со пандемијата не се подобрува

Засега нема потреба од иницирање на нова вонредна состојба, бидејќи тоа нема многу...

ако што рече Филипче по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност на претседателот Стево Пендаровски, здравствената состојба на Спасовски е стабилна, тој има покачена температура, но нема сериозни проблеми.

Министерот Спасовски е хоспитализиран, потврди Филипче

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е хоспитализиран од вчера, потврди...