СДСМ по добивањето мандат, како Влада ги укина националниот празник посветен на еколошката свест, Денот на дрвото, како и титулата Национален уметник на Македонија

Објавил: Мартин Попоски | 24 октомври, 2018 6:37

Спасов: Роденденот на ВМРО да се укине како државен празник

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Пранешниот дипломат и министер за правда од СДСМ, Ѓорѓи Спасов, на социјалните мрежи порача дека ВМРО – ДПМНЕ додека беа на власт го прогласија роденденот за партијата за национален и државен празник, а денес е време да се укине.

Роденденот на партијата, додека беа на власт си го прогласија за национален и државен празник. За да не изгледа толку апла, празникот го нарекоа Ден на револуционерна борба, покрај жив 11-ти октомври. Денес кога сите нивни манипулации станаа јасни како ден, ние како земја се уште го славиме тој измислен празник во стилот “сите сме ВМРО”.

Вечерва во МНТ прослава прави сепак само ВМРО – ДПМНЕ на која главен говорник е Христијан Мицковски пред неговите “браќа и сестри”. Се согласувам дека треба да им се гледа низ прсти. Делуваат многу тажно и депримирано по гласањето во Собранието. Но, време е овој празник да се укине. Тој дели, не обединува.

Тој е измислен од режимот кој беше убеден дека може целата историја да ја преправи и да не натера да го славиме било кој датум што тие ќе го определат за државен празник, како што по наредба и Денот на дрвото беше неработен ден. – пишува Спасов

Владата на СДСМ веќе ги укина Денот на дрвото но и дел од наградите во културата како титулата Национален уметник на Македонија а го намалија и износот на националната пензија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала по наредба на Талат Џафери веќе е кристално јасно дека Собранието не е е повеќе демократска институција туку институција заробена од еден автократ кој што си дозволува да се однесува како Собранието да е приватна своина, непочитувајќи никаков Деловник и пред се крши основни човекови права“, изјави Мицевски!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесат интерпелација за Џафери

Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери ќе поднесат Пратеничката...

Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите

Ковачевски: Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската...

Претходно шефот на државата упати честитка за ваквата одлука и порача дека ова е радосна вест за сите граѓани на земјава од православна вероисповед.

Пендаровски и Вучиќ со заедничка фотографија од Давос ја поздравија одлуката на СПЦ

Со заедничка фотографија во Давос македонскиот и српскиот Претседател Стево Пендаровски...

Од денеска шатори и вреќи за спиење пред владата, Независниот синдикат на професионални војници излезе на штрајк.

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА

СО ШАТОРИ И ВРЕЌИ ЗА СПИЕЊЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВОЈНИЦИ ИЗЛЕГУВААТ НА ШТРАЈК ПРЕД ВЛАДА! Од...